Gradski urbanistički plan, temeljni dokument za vizuru zagrebačke arhitektonske budućnosti, upravo je odbijen od strane nadležnog ministarstva graditeljstva. Zašto? Kao ključni razlog odbijanja navodi se neusklađenost s odredbama Zakona o prostornom uređenju.
Sve je vraćeno na doradu, ali samo po spornim točkama koje su neusklađene s odredbama.
“Potpuno je netočna danas objavljena informacija da je deset kapitalnih projekata Grada Zagreba “stavljeno na stranu” činjenicom da je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine odbilo izdati suglasnost na prijedlog izmjena GUP-a.
Za sve navedene projekte ishođene su dozvole sukladno odredbama važećeg GUP-a ili su iste u postupku ishođenja po važećem GUP-u te donošenje izmjena i dopuna GUP-a nema utjecaja na njihovu realizaciju.”
Sve netočne navode gradonačelnik Tomislav Tomašević je odlučio demantirati i razjasniti situaciju na konferenciji za medije prije 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma – sajma zanimanja na Zagrebačkom velesajmu.
Tomašević: Demantiramo oporbene političare
Tomašević je naglasio kako umiruju građane i demantiraju tvrdnje oporbenih političara.
“Demantiramo oporbene političare koji su širili te lažne vijesti. S druge strane, ono što je bio naš cilj kad smo išli mijenjati GUP, je uvođenje reda u prostor i balansirani urbani razvoj grada Zagreba”, poručio je na konferenciji Tomašević.
Tomašević tvrdi kako su dvije i pol stranice koje im je poslalo ministarstvo čekali dva mjeseca te da je riječ o četiri točke na koje imaju primjedbe.
“Tražila se greška, toliko im je trebalo da sve pregledaju, tražili su na sve moguće dokumente i nije nađena niti jedna greška, pregledavali su i tražili sve, skeniranja i sve urbanističke i arhitektonske planove, kako ne bi projekt bio u obliku žutog krastavca.”
“Traže da idemo i na treću javnu raspravu, što se do sada nije nikada tražilo”, naglasio je Tomašević.
Tomašević je odgovorio da je moguće da se radi o zaustavljanju projekata do lokalnih izbora te se to namjerno držalo u ladici tri mjeseca, ali rekao je kako će oni sve uskladiti s njihovim apsurdnim zahtjevima i izgurati sve do kraja, naglasivši kako namjerno sve usporavaju prije lokalnih izbora.
“U redu, mi ćemo se uskladiti, ponovit ćemo javnu raspravu za ove četiri točke, moramo doraditi GUP oko ove četiri točke i onda ćemo inzistirati na suglasnosti ministarstva i vidjet ćemo koliko će im tada trebati”, rekao je.















