Društvene mreže su, nakon inicijalne znatiželje korisnika, počele obnašati sve više uloga u našoj svakodnevici. Uostalom, osobne preference i statuse popularizirao je Facebook, a kasnije je cijela priča otišla korak dalje razvijanjem specijaliziranih aplikacija za upoznavanje samaca.
Upravo takve aplikacije mogu biti opasne, pogotovo ako govorimo o lakovjernima. Iz Sisačko-moslavačke županije stiže priča u koju se morala uključiti i policija, sve zbog lažnog predstavljanja s ciljem pribavljanja imovinske koristi.
Kako navode iz policije, 70-godišnjak je nasjeo na prevaru, a javila mu se navodna časnica američke vojske, obećala ljubav i sreću, samo da bi u potpunosti nestala po uplati novčanih sredstava koja se obično traže hitno i kratkoročno, uz obećanje da će novac odmah vratiti. Nakon prve uplate više tisuća eura navodna časnica zatražila je još novca, a muškarac je shvatio da je prevaren te je pozvao policiju.

‘Ne dijelite ništa što bi vas moglo kompromitirati’
“Policijska uprava sisačko-moslavačka upozorava građane da budu oprezni prilikom komunikacije na društvenim mrežama. Također mogu tražiti i da im žrtva pošalje intimne fotografije ili videozapise. Policija upozorava građane da budu oprezni i da ne dijele s nepoznatim osobama nikakav materijal koji bi ih mogao kompromitirati i koji bi počinitelju mogao poslužiti za ucjenjivanje.
Ukoliko vas osoba traži da joj uplatite novac, iz bilo kojeg razloga, ne prihvaćajte komunikaciju i ne šaljite novac. Dobro razmislite i provjerite sve okolnosti, a ukoliko smatrate da se radi o prijevari ili nekom drugom protupravnom ponašanju, događaj prijavite na broj 192”, kažu u policiji.
Ovakvih priča ima napretek. Ranije ove godine se pisalo o obožavateljici Brada Pitta koja je povjerovala da razgovara baš s njim na jednoj od mreža. Zbog svoje lakovjernosti ostala je bez tisuća dolara. Pošaljete li im novac, teško ćete ga vratiti, a ovakve i slične priče pokazatelj su da je internet iz dana u dan sve više ispunjen i različitim problemima, kao što su to prethodno opisane prevare.
Širi se upozorenje o opasnom ponašanju susjeda: ‘Pa što ti mora biti u glavi’















