
Iako su male i gotovo neprimjetne, stjenice predstavljaju ogroman i neugodan problem kojeg se vrlo teško riješiti. Ovi sitni nametnici koji se hrane krvlju proteklih tjedana napravili su pravu pomutnju u Europi, nedavno su stigli i u Rijeku, a glavobolju sad rade i stanovnicima Zagreba.
Pošast koja je poharala Europu stigla i do Zagreba: ‘Tu su, dolaze u autobusima, prtljazi, odjeći’
Stižu s putnicima iz drugih gradova i zemalja, “skrivaju” se među prtljagom i u kovčezima, te se brzo šire po ostatku doma. Njihovi ubodi stvaraju crvenilo na koži, ponekad i alergijske reakcije, u rijetkim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka.
Koliko su ozbiljan problem te što učiniti u slučaju najezde objasnila nam je Marina Gučanin iz deratizacijske tvrtke Švajger.
Teško spriječiti najezdu
“Stjenice su u Zagrebu kroz cijelu godinu, ne postoji posebno doba godine kad se pojavljuju najezde”, kaže, te napominje da ne postoji kvart u kojem ih ima manje ili više. Obavljale su se dezinsekscije u Sevetama, Novom Zagrebu…

“Ljudi ih prenose nakon putovanja u odjeći i kovčezima, a onda one po noći gmižu i grizu ljude. Najviše ih ima po spavaćoj sobi – skrivaju se u madracima, lajsnama, noćnim ormarićima”, objašnjava Gučanin.
Teško je spriječiti njihovu najezdu u domu, ali postoje neke stvari koje se mogu učiniti. “Po dolasku s putovanja odmah staviti odjeću u pranje na visoku temperaturu, to ih ubija. Kovčege popricati s insekticidima i neko vrijeme ostaviti da djeluju”, preporučuje stručnjakinja.
Kako prepoznati njihovu prisutnost
U slučaju da stvarno dođe do najezde, najbolje je uzeti parne čistače i dobro s njima proći dom, a posebno posteljinu koju bi u svakom slučaju trebalo često prati na visokoj temperaturi.
” Ako je infestacija stvarno velika onda možete pozvati nas da obavimo dezinsekciju. To košta otprilike 100 eura po prostoriji. Najbolje dva puta proći”, kaže dalje.
Da imate stjenicu u svom domu, možete primijetiti po nekoliko stvari. Najočitiji dokaz su crveni ubodi i svrabež na tijelu, no prisutnost stjenica može se uočiti po mrljama od krvi na odjeći ili posteljini, s obzirom na to da su to nametnici koji se hrane krvlju. Stjenice ostavljaju i neobičan pljesnivi miris, a dobro oko primijetit će sitne bijele čahurice u kojima su one donedavno boravile.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo Dubravčko-neretvanske županije objavio je nekoliko korisnih informacija o stjenicama i njihovoj opasnosti po zdravlje stanovnika. Napominju prije svega da one nisu prijenosnici zaraznih bolesti te da mogu izazvati anemiju kod onih koji su njima stalno okruženi.

“Reakcije na ubode mogu biti odgođene do 9 dana prije nego se lezije pojave, što može izazvati zabunu u pogledu porijekla ugriza. Alergijske reakcije se obično javljaju unutar 1 do 24 sata, a uključuju uzdignute crvenkaste promjene kože različitih veličina i oblika, uz svrbež i upalu”, kažu u HZJZ.
Hrane se, a mi to ne osjećamo
Hranjenje je bezbolno, dodaju, jer stjenica probija kožu s dvije šuplje cjevčice – s jednom cjevčicom injektira slinu koja sadrži antikoagulanse za spriječavanje zgrušavanja krvi i anestetike tako da domaćin ništa ne osjeća, a drugom povlači krv.
Zagreb ih je pun! Ovaj mali kukac napada svakoga i siše krv: ‘Sve su agresivnije’
Nimfe (mlade stjenice) se hrane kraće, svega 3 minute, dok odrasla stjenica uzima obrok 10 do 15 minuta nakon čega se vraćaju u svoje skrovište probavljati hranu. Hrane se svakih 5 do 10 dana.
Za prevenciju, najbolje je prostor doma održavati čistim, a u slučaju ugriza, lokalne reakcije i svrbež mogu se ublažiti stavljanjem leda na mjesto uboda i uzimanjem antihistaminika na usta.















