Branitelj iz zagrebačke Dubrave očajan: ‘Grad nam je oteo zemlju i čini od nas siromahe’

Foto: Damir Krajac / CROPIX

Iz Grada su sredinom svibnja objavili da, između ostalih, uskoro kreću radovi i na produžetku ulice Klin do ulice Lektrščica na sjeveroistoku Zagreba.

Građani koji su vlasnici zemlje na trasi buduće prometnice najavljuju prosvjed pod nazivom “ŠTITIMO IMOVINU SVOJIH PREDAKA” jer tvrde kako “Grad Zagreb oduzima nam imovinu i čini od nas siromahe”. “Isto su činili našim precima niz godina prošlog stoljeća kao npr. 1958. 1964. godine i sada se ponavlja povijest”, podsjećaju.

Ovi stanovnici zagrebačkog naselja Dubrave smatraju da je Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade nepravedan i ponižavajući zbog čega tražimo njegovu izmjenu.

Željko Lobor. Foto: Privatna arhiva

Zagrepčani se pozivaju na Ustavom zajamčena prava

“Nismo protiv razvoja Grada Zagreba, ali, ne na naš teret. Naš problem uzimanje zemlje iz vlasništva je problem mnogih Zagrepčana koji su imali sreću ili nesreću, biti rođeni u Zagrebu i imati svoju zemlju. Procjene zemljišta i ponuda Grada, graniči s apsurdom. Sve nam otimaju da bi ostvarili svoje ciljeve. Ono što nam se nudi to nije i ponižava“, navode.

Pritom se ovi Zagrepčani. koje zastupa odvjetnica Radmila Bonifačić, pozivaju na Ustav RH koji govori o tržišnoj cijeni izvlaštene nekretnine, te na slučaj Brčina iz 2016., u kojem je tužitelj na kraju dobio spor, ali je najprije bio “doslovno pregažen i srušen”, te su naglasili da ne žele ponavljanje takve situacije.

Foto: Damir Krajac / CROPIX

“Kadija te tuži, kadija te sudi”

“Svjesni smo važnosti prometnice koja se treba izgraditi na našem zemljištu, no to ne znači i preko naših života. Mi se ne protivimo, ali tražimo svoje. Ovaj postupak je pomalo čudan i nezakonit. Grad vodi postupak. Grad gradi prometnicu i izvlaščuje. Nadalje, Grad Zagreb daje podatke vještaku kako vještačiti tj. koju cijenu dati. Načelo KADIJA TE TUŽI, KADIJA TI SUDI JE OVDJE I TE KAKO PRISUTNO”, tvrde.

Iz Grada Zagreba najavili početak velikih radova: ‘Ključna prometnica za istok grada’

Vlasnici zemlje traže da Grad Zagreb dovrši postupak o izvlaštenju na pošten način, tržišnom cijenom. Osim toga, dodaju da su dio njih branitelji i da su svi vrijedno zaradili starosne mirovine i nije im cilj tražiti bilo kakve ustupke, već samo traže dostojanstven život u zemlji za koju su se borili.


Iz Grada Zagreba su se oglasili vezano uz navode Zagrepčana o gradnji buduće prometnice.

“Nismo u mogućnosti osigurati Vam sugovornika budući su postupci izvlaštenja za konkretan slučaj u tijeku. Što se tiče pitanja vezanih uz odredbe Zakona upućujemo Vas na nadležno Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine”, poručuju.