Osuđen bivši dečko Nikoline Pišek: Mora vratiti desetke tisuća eura

Kristijan Curavić i Nikolina Pišek. (Foto: Neja Markicevic / CROPIX)

Bivši svjetski rekorder u dubokom ronjenju na dah, Kristijan Kiki Curavić, osuđen je na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu zbog utaje 51.612 eura povezane s korištenjem Audija A8 TDI, piše Jutarnji list. Sud mu je izrekao uvjetnu kaznu od osam mjeseci zatvora s dvogodišnjim rokom kušnje, tijekom kojeg ne smije počiniti novo kazneno djelo. Uz to, Curavić mora oštećenom I.Z. isplatiti iznos utaje u roku od šest mjeseci od pravomoćnosti presude te platiti 200 eura sudskih troškova.

Prema odluci suda, Curavić je postupao s izravnom namjerom, dok su kao olakotne okolnosti uzete u obzir njegovo priznanje djela te spremnost i izražena želja da obešteti oštećenog. S druge strane, otegotne okolnosti uključivale su raniju prekršajnu evidentiranost: u tri je navrata kažnjavan zbog kršenja Zakona o računovodstvu, Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Prema optužnici Općinskog kaznenog državnog odvjetništva u Zagrebu, Curavić je 2020. godine, u dogovoru s kolegom I.Z., preuzeo na korištenje Audi A8 u svrhu organizacije udruge Ocean Alliance Conservation, čiji su oboje članovi. Automobil je bilo u vlasništvu Porsche leasinga, s kojim je I.Z., kao primatelj leasinga, sklopio ugovor o financijskom leasingu. Zaredale su neplaćene mjesečne rate, a unatoč upozorenjima tijekom ljeta 2023., Curavić automobil nije vratio, što je dovelo do policijske intervencije.

Kristijan Kiki Curavić osuđen je na Općinskom kaznenom sudu zbog utaje (Foto: Željko Puhovski / CROPIX)

Prijava policiji

I.Z. je na tužiteljstvu objasnio da je Curaviću dao Audi A8 na korištenje jer je bio kreditno nesposoban, uz predaju dvaju ključeva i prometne dozvole, dok je on sam podmirivao mjesečne anuitete od oko 500 eura, uključujući troškove servisa, registracije i potrošnog materijala. Primijetio je da je Curavić izmišljao razloge kako ne bi vratio vozilo te je navodno slao poruke o navodnim potraživanjima od oko 150.000 kuna, što je I.Z. smatrao pokušajem zastrašivanja. Zbog straha od eventualne štete, I.Z. osobno nije išao po automobil već je sve prijavio policiji.

U priči o suradnji, I.Z. je naveo da se s Curavićem upoznao 2012. godine i da su sudjelovali u čišćenju mora, rijeka i jezera, a Curavić je bio odgovorna osoba organizacije. Suradnja je prekinuta 2015. ili 2016., kada je Curavić otišao na Maltu.

Nakon povratka u Zagreb osnovao je udrugu Ocean Alliance Conservation, čime je suradnja obnovljena. Među članovima udruge nalazili su se i bivši predsjednik RH Stjepan Mesić, bivši ministar Darko Lorencin, te Čedo Prodanović i drugi. Na kraju, Porsche leasing kuća pokrenula je postupak pronalaska vozila, koje je locirano u garaži Kristijana Curavića.