BESPLATNA I ANONIMNA: Otvorena je 24-satna telefonska linija, na dva jezika, za žrtve i svjedoke nasilja nad ženama i nasilja u obitelji

foto:pexels

U srijedu 25. studenog 2020. godine, Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja – 116 006 otvorio je 24-satnu telefonsku liniju za podršku žrtvama i svjedocima, kao dio sustava  prevencije nasilja i zaštite žrtava rodno uvjetovanog nasilja u sklopu projekta „Zaustavimo nasilje  nad ženama i nasilje u obitelji – Za nasilje nema opravdanja“ čiji je nositelj Ministarstvo rada,  mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a koji je financiran sredstvima Europskog  socijalnog fonda.

Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja osnovan je 16. srpnja 2013. godine kao  projekt Udruge za podršku žrtvama i svjedocima nastao u suradnji s Ministarstvom pravosuđa i  Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) čime je Republika Hrvatska postala peta  europska zemlja koja je uvela besplatan europski standardizirani broj za pružanje podrške žrtvama  i svjedocima – 116 006.

Linija Nacionalnog pozivnog centra nastavlja biti besplatna i anonimna. Pozivateljima i  pozivateljicama iz područja cijele Republike Hrvatske podrška je sada dostupna svih sedam dana u  tjednu, uključujući vikendom, praznicima i blagdanima od 0 do 24 sata na hrvatskom i na  engleskom jeziku. 

Pozivom na broj Nacionalnog pozivnog centra, pozivatelji i pozivateljice mogu zatražiti  emocionalnu podršku, informacije o vlastitim pravima, o tijeku kaznenog ili prekršajnog postupka i  o novčanoj naknadi žrtvama te kontakt institucije ili organizacije civilnog društva koja nudi tip  usluge koji pozivatelj ili pozivateljica procijene potrebnom. Postojanje 116 006 broja stoga je od  iznimne važnosti za sustav podrške žrtvama kaznenih djela i prekršaja, pogotovo za žrtve nasilja u  obitelji koje najčešće kontaktiraju liniju te traže pomoć. Kad govorimo o statističkim podacima, 116  006 češće zovu osobe ženskog spola (76%). Iako se zaprimaju pozivi žrtava i svjedoka svih  kaznenih djela, najčešći upiti se odnose na kaznena djela silovanja, nasilja u obitelji/obiteljskog  nasilja, nametljivog ponašanja, tjelesne/teške tjelesne ozljede i prijetnje.

Žrtve obiteljskog nasilja, osim preživljene povrede temeljnih prava, trpe i niz fizičkih, psihičkih,  socijalnih i ekonomskih posljedica samog štetnog događaja te imaju pravo na pomoć i podršku u  suočavanju s izazovima situacije koju nisu birali.

Pozivatelji/ice pozivom na 116006 preuzimaju aktivnu ulogu. Uz relevantne informacije i podršku  oni/e imaju priliku donijeti samostalne i informirane odluke o vlastitoj dobrobiti koje su nužne za  proces oporavka i vraćanja osjećaja osobne autonomije.


Komentari