Zagrepčanka dobila drugu šansu za život, osvaja medalje i planine: ‘Ja zapravo imam njenu krv’

Ana Mrčić nakon teške bolesti osvaja vrhove svijeta (Foto: privatna arhiva)

Razdoblje adventa i blagdana podsjeća nas na važnost pomaganja potrebitima. To je vrijeme za dobra djela i pokazivanje pažnje, bilo našim prijateljima, obitelji ili strancima kojima je potrebna pomoć.

U to doba treba se sjetiti onih koji su spremno i nesebično pomogli drugima i svojim djelima uljepšali život ili potrebitima dali nadu u bolje sutra. Naravno u toj priči dobrih djela veliki ulogu imaju humanitarne udruge i akcije koje organiziraju.

Zdravstveni sustav u velikoj mjeri se oslanja na darivatelje koji će pomoći oboljelima i dati pružiti im šansu za bolje sutra. Osim doniranja krvi, posebno je važno darivanje koštane srži koja se koristi u liječenju leukemije i limfoma.

Ana Mrčić posjetila je Antarktiku (Foto: privatna arhiva)

Četiri godine ovisila o transfuzijama krvi

Razgovarali smo s Anom Mrčić iz Zagreba, kojoj je darivanje matičnih stanica ne samo spasilo život, već joj pružilo priliku da ponovno živi svoj san i bavi se sportom. Matične stanice od donatorice je primila 2017. godine, a nakon toga je osvojila zlato u skoku u vis na Europskom prvenstvu transplantiranih i dijaliziranih osoba.

Mijelodisplastični sindrom dijagnosticiran mi je prije desetak godina. U početku se sporo razvijao, no kasnije su se simptomi pogoršavali i ovisila sam o transfuzijama krvi“, otkrila nam je da je četiri godine tako preživljavala, nakon čega je uslijedila transplantacija koštane srži.

“Prije sedam godina sam dobila stanice iz Registra od jedne divne mlade žene s kojom sam se upoznala nakon dvije godine, a od tad smo stalno u kontaktu”, ispričala nam je. U Hrvatskoj postoji pravilo da pacijenti darivatelje mogu upoznati tek dvije godine nakon transplantacije.

Ana Mrčić osvojila je srebro u skoku u dalj (Foto: privatna arhiva)

Osvojila zlato i srebro na europskom natjecanju

Donirane stanice proradile su u Aninom tijelu nakon devet dana i njeni nalazi su se poboljšali. “Udio njenih stanica u mojoj krvi je stopostotni, ja imam njenu krv zapravo, to je sad njena krvna grupa, a ne moja”, ispričala nam je o ovom iskustvu. Nakon operacije uslijedio je oporavak te se vraćala normalnom životu, no poslije je došlo do još jedne komplikacije jer je terapija koju je uzimala oštetila njezin kuk, pa ju joj morali ugraditi umjetni.


Zbog toga kaže da je sportske aktivnosti morala staviti u drugi plan, no i dalje nije odustala i aktivno se bavila hodanjem, plivanjem i planinarenjem. “Unazad dvije godine sam se počela ponovno baviti atletikom i ove godine sam se odlučila prijaviti na Prvenstvo za transplantirane i dijalizirane osobe”, ispričala nam je kako se uključila na prvenstvo s kojeg je odnijela zlato u skoku u vis u srebro u skoku u dalj.

“Poanta te manifestacije je da su svi tamo pobjednici, da su svi došli s organima donora.  Vidite na svakom koraku tu zahvalnost, većina tih ljudi ima donore koji nisu živući, osim nas koji imamo transplantirane matične stanice ili bubrege. Kroz te transplantirane osobe živi dio njih“, podijelila je dio atmosfere zahvalnosti koja je vladala na natjecanju.


Domaći glazbenik o borbi s teškom bolesti: ‘Kad sam saznao dijagnozu, nisam ni znao što je to’

Popela se na Kilimanjaro

“Mene je potaknulo na to da se još više trudim. Tamo nema toliko rivalstva, više je pomagačko i suradničko raspoloženje”, komentirala je i dodala kako su sportaši zahvalni svojim donorima koji su im pružili drugu priliku da se bavi svojim snom.

To su izuzetne i plemenite osobe. Nikad im nećemo moći dovoljno zahvaliti i to što su nam dali na dar dobro čuvamo. Ne životarimo, nego baš živimo. Moja donatorica mi kaže ‘mora da su moje stanice jako moćne’, jer sam se od tad popela na Kilimanjaro i na Triglav, sudjelujem na trkama, planinarima”, otkriva nam kako ne prestaje živjeti život punim plućima.

“Taj čin darivanja nije tako jednostavan, to je procedura koja traje neko vrijeme, donosi i neke neugodnosti, ali darivatelji kažu da nije teško jer je dobit puno veća jer znaju koliko to znači onima koji prime stanice. Na kraju se sve isplati i nema veće sreće”, zaključuje naša sugovornica.

Koncert Želim život (Foto: Zaklada Ana Rukavina)

Humanitarni koncert ‘Želim život’

Oboljelima od bolesti koštane srži pomaže i Zaklada Ana Rukavina, humanitarna udruga koja se bavi proširenje registra dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica, kao i skupljanjem sredstava za rad javne Banke krvi iz pupkovine te usavršavanje mladi stručnjaka na području hematologije i srodnih specijalizacija.

Zaklada već tradicionalno na Trgu bana Josipa Jelačića organizira božićni humanitarni koncert „Želim život“ u organizaciji Zaklade Ana Rukavina. Koncert se ove godine održava 27. prosinca s početkom u 20:20 sati.

Zaklada već 19 godina glazbom i zajedništvom poziva ljude na humanitarne akcije. Na ovogodišnjem izdanju koncerta nastupat će MineaLuka NižetićAlka VuicaMiroslav ŠkoroGrupa VigorSandi CenovFrajleAlen Bičević i grupa JoyToma MarićMia DimšićBaruni i Igor Delač. Koncert se održava u suradnji s Novom TV i Gradom Zagrebom.