Zagrepčanin u strahu zbog promjene u centru: ‘Ta dionica mogla bi se pretvoriti u stazu smrti’

Promet u centru Zagreba, ilustracija (Foto: Davor Pongracic / CROPIX)

Gradska uprava najavila je brojne promjene u zagrebačkom prometu. Već neko vrijeme cilj im je učiniti Zagreb više prijateljskim za pješake i bicikliste, za što je dobar primjer otvaranje pješačke zone u centru. Međutim dio rješenja izaziva zabrinutost nekih Zagrepčana, pa nam se tako javio i jedan čitatelj koji smatra da je jedna dionica biciklističke staze u zagrebačkom centru posebno opasna.

“Posljednjih nekoliko tjedana idem na posao Deželićevom, iz smjera zapada prema istoku. Do sada sam uglavnom izbjegavao voziti novom biciklističkom stazom ispred HNK i Pravnog fakulteta zbog automobila. Penjao sam se na nogostup ispred Pravnog fakulteta pa sam se opet spuštao na stazu u Masarykovoj, ali zadnjih nekoliko dana sam odlučio koristiti novu stazu. No, mislim da ću se opet vratiti na staro. Naime, sve mi se više čini da bi se ta dionica mogla pretvoriti u ‘biciklističku stazu smrti‘ jer u tih je 50-ak metara automobili dva puta sijeku.

Prvo se auti uključuju s desne strane i moraju prijeći preko biciklističke staze, no redovito ih vidim kako uopće ne poštuju tu stazu i stoje na njoj kako bi se uključili u promet. No, ujutro je puno gora situacija na drugom križanju gdje automobili skreću desno kako bi se malo niže uključili na Zeleni val. Znači totalni kaos, biciklistička staza za vozače je nepostojeća, ne može se proći biciklom. I još ti vozači trube, misle da je cesta samo njihova, ni ne shvaćaju da biciklisti tu imaju prednost”, opisao je čitatelj.

Trg Republike Hrvatske biciklistička staza (Foto: Goran Mehkek / CROPIX)

Nova regulacija prometa

“Na kraju se moram između kolone automobila probijati, sići s biciklističke staze na kolnik, pa se opet vraćati na nju. Samo se nadam da neće netko uskoro stradati. Ne bi me čudio taj scenarij, pogotovo ako netko malo brže ide biciklom, a auto mu ispred nosa skrene. Možda ova staza jeste dobro rješenje, ali na tom dijelu se mora biti jako jako oprezan”, zaključio je naš čitatelj.

Za odgovor smo se obratili Sindikatu biciklista koji su naglasili da bi vozači automobila trebali posebno biti na oprezu. Njihov odgovor prenosimo u cijelosti.

“Nedavnom rekonstrukcijom Trga Republike Hrvatske uvedena je nova regulacija prometa koja je za kretanje biciklista predvidjela biciklističke trake (dio kolnika namijenjen za promet bicikala koji se prostire uzduž kolnika i koji je obilježen uzdužnom crtom na kolniku i propisanim prometnim znakom) u oba smjera”, poručili su na početku iz Sindikata biciklista.

Promet kod Trga Republike Hrvatske (Foto: Goran Mehkek / CROPIX)

‘U praksi se to događa’

“Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisuje da je vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan propustiti bicikle i osobna prijevozna sredstva koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru (članak 57).

Dodatno je vozačima motornih vozila na kolniku horizontalnom signalizacijom (“trokutom”, znak H76) naznačeno da nailaze na prometnu površinu s prednošću prolaska te su dužni propustiti bicikle i osobna prijevozna sredstva koja se kreću biciklističkom trakom. Dakle, iako se ovdje ne radi o nečijem subjektivnom mišljenju o pravu prednosti nego ga zakon eksplicitno definira, u praksi se događa da neki sudionici u prometu ne poštuju prometne propise i time ugrožavaju sigurnost ostalih.

Sankcioniranje prekršitelja u nadležnosti je policije, a mi možemo samo apelirati na sve da u prometu budu oprezni i uviđavni, osobito prema ranjivijima od sebe. Tako je nužno da vozači motornih vozila s posebnim oprezom postupaju prema pješacima i vozačima bicikala i osobnih prijevoznih sredstava, a potonji prema pješacima”, zaključili su iz Sindikata biciklista.


Iz ZET-a se oglasili o tragediji u centru grada: ‘Vozač nije bio ni svjestan događaja’