“Nije gotovo dok sudac ne odsvira kraj”, česta je mantra nogometnih navijača koji traumatizirano pamte barem jednu ili više utakmica koje su završile neočekivano, s velikim preokretom u sudačkoj nadoknadi. Isto vrijedi i za demokratske procese, gdje je posljednji sučev zvižduk pečat izbornog povjerenstva s kojim rezultati prebrojanih listića postaju i službeni. U SAD-u su daleko od konačnog pravorijeka, ali građani su rekli svoje.
Donald Trump će postati američki predsjednik, tek drugi u povijesti koji je sjedio u Bijeloj Kući preko dva nevezana mandata. Prvi i jedini do sad s takvim poličkim životopisom bio je Grover Cleveland, predsjednik s kraja 19. stolječa. Za razliku od Kamale Harris koja nije napravila osjetni odmak od svog demokratskog kolege Joea Bidena, Trump najavljuje velike promjene, pa je zanimljivo vidjeti kako diše američki narod u kasnu noć po njihovom vremenu, kada se skupljaju prvi dojmovi.
A oni su, barem kada gledamo demokrate i njihov tabor, prepuni nevjerice i razočaranja. Nitko nije očekivao da će Trump nakon prebrojavanja većeg dijela listića u tzv. “klackalica” državama imati gotovo nedostižnu prednost i vjerojatno će pobijediti u svim “utakmicama” gdje se predviđao neizvjestan rezultat. Situacija je pak drugačija u Los Angelesu.
Glasačko mjesto u Kaliforniji (foto: Mihael Zmajlović)
Promatrači u kalifornijskoj utvrdi
Nakon razgovora s mladim Vladimirom Vinceom koji nam je prenio djelić nervoze iz New Yorka na dan izbora, iz sigurne demokratske luke u LA-u u Kaliforniji javio nam se Mihael Zmajlović. U posljednjih nekoliko godina, nekoć obećana i plodna zemlja zapadne obale SAD-a postala je gotovo distopijska realnost, s nikad većim jazom između bogatih i siromašnih. Zbog svega toga, demokrati gube tlo pod nogama. Harris je pokupila glasove elektora, ali je utrka za mjesto u Senatu otišla republikancima. Nezadovoljstvo je vidljivo.
Ipak, bez obzira na sve novonastale probleme, Kalifornija ostaje “plava” do daljnjega. Zmajlović je zajedno sa Nikolom Mažarom, u ulozi zastupnika Hrvatskog sabora na izborima, dio promatračke misije OESS-a. Prema njegovim riječima, ni klimatske promjene, ni visoki porezi i povišena stopa kriminala u najvećim gradovima nisu bili dovoljni da uopće ugroze Harris u toj saveznoj državi. Za taj preokret bit će potrebno puno više, kaže naš sugovornik.
“Naravno, frustracija zbog problema kao što su beskućništvo, visoki porezi i sve veći troškovi života postoji, ali podrška demokratima ostaje jaka. Ljudi su svjesni da rješavanje tih kompleksnih pitanja zahtijeva vrijeme i resurse, no demokrati će morati pokazati konkretnije rezultate kako bi zadržali i obnovili povjerenje građana”, rekao je. Svoje zadovoljstvo novom administracijom građani će ocijeniti za dvije godine kada na red dođu tzv. mid-term izbori kada narod bira dio predstavnika u Kongresu i Senatu.
Isto tako, premda su mediji i demokrati izrazili zabrinutost zbog mogućih agresivnih reakcija Trumpovih pristaša u slučaju poraza, čini se da će demokrati biti ti koji će pod povećalom kritike “konzumirati” demokratska prava na prosvjed i druge slične alate s kojima je moguće i preispitati rezultate u određenim saveznim državama.
“Kao i uvijek s Trumpom, reakcije su podijeljene. Njegovi pristaše slave, dok njegovi protivnici izražavaju ozbiljnu zabrinutost. Neki su već počeli organizirati prosvjede, uglavnom spontano putem društvenih mreža. Iako zasad nema masovnih najava, atmosfera je napeta, kao da svi čekaju što će se sljedeće dogoditi”, tvrdi saborski zastupnik. S obzirom na polarizaciju američkog društva, reakcija će biti, samo je pitanje koliko su službe spremne na promptnu reakciju.
Prije komentara o hrvatskoj zajednici, kratko smo se još zadržali na aktualnoj temi. Trump ne samo da se vraća u Bijelu kuću, sve se čini kako će njegovi republikanci preuzeti oba zastupnička doma. To otvara bojazan za zlouporabom vlasti, ali Zmajlović s lica mjesta čvrsto vjeruje da će sve ostati u okvirima njihovih ustavnih odredbi.
Izborni promatrači na biračkom mjestu u Los Angelesu (foto:Mihael Zmajlović)
Hrvati ostaju, zajednica i dalje živi
“Važno je napomenuti da američki politički sustav ima snažan mehanizam provjera i ravnoteža. Čak i s većinom, postoje ograničenja koja kontroliraju koliko daleko predsjednik može ići. No zabrinutost je opravdana, jer se mnogi boje povratka kaotičnijem razdoblju koje je obilježilo neke dijelove prošlog mandata”, zaključio je temu SDP-ovac.
Na temu iseljeništva, Zmajlović nam je prokomentirao kako nema bojazni da će Hrvati napustiti ovu saveznu državu u većem broju zbog sve teže i nepovoljnije situacije za život. Naš sugovornik nažalost nije posjetio zajednicu, to nije bilo dio itenerara.
“Naša misija nije uključivala susrete s predstavnicima hrvatske zajednice, pa nismo imali priliku razgovarati o njihovoj situaciji. No, prema informacijama koje smo dobili od generalne konzulice, Hrvati se u Kaliforniji i dalje drže zajedno. Unatoč visokim troškovima života i sve češćem iseljavanju, Hrvatsko-američki dom u Los Angelesu i dalje je mjesto okupljanja i očuvanja zajedništva”, zaključio je.
BREAKING: 🇺🇸 Donald Trump officially elected President of the United States of America. pic.twitter.com/6VO1jC4FHp
Crveni val je zapljusnuo SAD. Donald Trump se trijumfalno vratio u sam vrh svjetske politike nakon turbulentih godina u “opoziciji” nakon tijesnog poraza od Joea Bidena 2020. godine. Ovog puta ipak nećemo gledati napad na zgradu Capital Hilla i ostale kataklizmične prikaze polariziranog i ciničnog društva koje čini heterogenu smjesu naroda iz pedeset zakonom različitih saveznih država.
Sve njih će u iduće četiri godine predstavljati bivši biznismen i zabavljač koji je devedesetih godina prošlog stoljeća bio prikaz američkog sna. Danas je situacija drugačija, nakon kampanje u kojoj se sjajno snašao kao antipod političkom establišmentu, vrijeme je za povratak ozbiljnim izazovima. Odnos sa Kinom bit će fokus, a sve su oči uprte i u Moskvu, odnosno Kiev, zbog pompoznih najava o kraju sukoba “u roku od 24 sata od te odluke”. Pred nama su četiri više no zanimljive godine.