Najavljena izgradnja novog pothodnika koji bi trebao povezati Ulicu Josipa Fona, Ulicu Josipa Hanuša, Ulicu Republike Austrije i Magazinsku cestu, otvara niz važnih pitanja koja zanimaju stanovnike Trešnjevke i Črnomerca. Stanovnici tog područja prije svega žele doznati kada je planiran početak gradnje i koji se rok završetka radova očekuje.
Budući da pothodnik mora služiti svim skupinama građana, očekuje se da će novo prometno rješenje biti u potpunosti prilagođeno osobama s invaliditetom te omogućiti siguran i jednostavan prolaz pješacima i biciklistima.
Pothodnik bi trajno trebao zamijeniti sadašnji pješački prijelaz preko željezničkih tračnica, čime će prelasci biti daleko sigurniji. Naime, u ožujku je u naletu vlaka kod Zapadnog kolodvora poginuo četrnaestogodišnji dječak, što je dovelo do peticije za izgradnju pothodnika i reakcije Grada Zagreba.

Ukidanje pješačkog prijelaza preko tračnica
“Po ishođenoj lokacijskoj dozvoli koja je postala pravomoćna u kolovozu ove godine, izrađen je i potvrđen parcelacijski elaborat te pokrenuto rješavanje imovinsko-pravnih pitanja. Također, Grad Zagreb je pokrenuo javnu nabavu za izradu glavnog i izvedbenog projekta za predmetni pothodnik koji će povezati Ulicu Josipa Fona, Ulicu Josipa Hanuša, Ulicu Republike Austrije i Magazinsku cestu te na taj način doprinijeti sigurnosti pješaka i biciklista u kretanju između gradskih četvrti sjeverno i južno od željezničke pruge. Tek po izradi glavnog projekta bit će poznata vrijednost radova te će se tada pokrenuti i nabava za izvođenje radova. Točna dinamika radova, kao i njihov utjecaj na promet, također će biti poznati tek po izradi glavnog projekta, koji će definirati i tehnologiju izvođenja dijela građevine”, pojašnjavaju u Gradu Zagrebu.
U Gradu pojašnjavaju da će pothodnik u dužini od 78,7 metara biti izveden s dva stubišta i dva dizala te prilagođen osobama s invaliditetom i osobama smanjene pokretljivosti, a ujedno se planiraju izvesti i žlijebovi za vođenje bicikala. U pothodniku će se implementirati i videonadzor, signalizacija te rasvjeta.
“Izgradnjom navedenog pothodnika u potpunosti će se ukinuti pješački prijelaz preko tračnica, dok se rampe na tom dijelu zadržavaju zbog potrebe pristupa motornim vozilima do objekata južno od željezničke pruge”, zaključuju u Gradu Zagrebu.












