Miljenko otkrio zašto sa 77 godina još uvijek vozi taksi: ‘Drugačije ne mogu normalno živjeti’

Miljenko taksist (Foto: Screenshot HRT)

Ovog je tjedna i službeno donesena odluka o usklađivanju mirovina. Prema odluci Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, aktualna vrijednost mirovine (AVM) povećava se od 1. srpnja 2025. za 6,48 posto, temeljem polugodišnjih kretanja cijena i plaća te nove formule izračuna. Riječ je o trećem najvećem povećanju otkako se usklađivanje provodi od 1999. godine.

Unatoč tome, veliki broj umirovljenika i dalje je primoran raditi jer im iznos koji dobivaju nije dovoljan za život. Rade na pola radnog vremena, a jedan od njih je 77-godišnji Miljenko Rusmir, koji je radni vijek proveo za volanom. Ni u poznim godinama ne odustaje, pa u Zagrebu radi kao taksist. O razlozima je govorio za Dnevnik HRT-a.

“Mirovina mi je dosta niska i da bi mogao normalno živjeti radim ovaj posao, a i ugodan mi je posao”, priznao je Miljenko. On je u svojoj taxi kompaniji jedan od najstarijih zaposlenika.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Zagreb.info (@zagreb.info)

‘Odradim i idem doma’

“Na području cijele Hrvatske imamo desetak zaposlenih umirovljenika i s obzirom na to da ne zapošljavamo strane radnike, umirovljenici su zapravo ti koji popunjavaju naš kadar. Nama je bitno da su oni dobri radnici da poznaju grad i da govore hrvatski jezik”, poručila je voditeljica korporativnih komunikacija Ivana Šimundić Vulin, Eko taxi.

Miljenko je jedan od gotovo 38 tisuća umirovljenika zaposlenih na pola radnog vremena. “Nije mi naporno, jer radim 4 sata, pošto sam i prijavljen na 4 sata i onda to odradim i idem doma i zadovoljan sam”, otkrio je Rusmir.


Ove je godine zaposleno nešto manje od pet tisuća umirovljenika, a najčešće rade u trgovinama, prijevozu ili zaštitarskim tvrtkama. Uskoro će se moći zaposliti sve kategorije umirovljenika, poput obrtnika ili primatelja obiteljske mirovine, ali i oni u invalidskoj mirovini.

HZMO donio odluku o usklađivanju mirovina: Evo kad kreće isplata povećanih penzija