Majka s Črnomerca upozorava roditelje: ‘Pokušao ju je namamiti u auto’

Ilica od Selske ceste do okretišta Črnomerec, ilustracija (Foto: Darko Tomas / CROPIX)

Sigurnost djece prioritet je roditelja. Njihova bi djetinjstva trebala biti bezbrižna, a put od kuće do škole te obrnuto, prolaziti bez problema. No, ono što je jedna majka iznijela na društvenim mrežama, noćna je mora svakog roditelja.

Njeno se dijete vraćalo nakon nastave u školi na Svetom Duhu, kad je imala bliski susret s nepoznatom osobom. S ciljem da upozori ostale roditelje, njena je majka odlučila priču podijeliti na društvenim mrežama, te tijek događaja napisala u ponedjeljak u kvartovskoj Facebook grupi za Črnomerec.

“Danas oko 11 i 30 kada je moja kćer, 3. razred, išla doma iz škole. U blizini škole, OŠ Pavleka Miškine ju je neki nepoznati čovjek pokušao namamiti da uđe kod njega u auto. Ona je naravno odbila i uspjela se udaljiti od auta. Dijete je sva sreća sretno stiglo kući”, istaknula je njena majka.

OŠ Pavleka Miškine (Foto: Ronald Gorsic / CROPIX)

‘Podnijeli smo iskaz’

“Slučaj je prijavljen policiji te smo podnijeli i iskaz u kriminalnoj. Škola je isto tako upoznata sa slučajem. U autu je još i bila mlada ženska osoba. Auto je sive boje, neki stariji model. Nažalost registraciju nije zapamtila”, zaključila je gospođa svoju objavu.

Podsjećamo, Policijska uprava zagrebačka ranije je izvijestila građane o tome kako se ovakve informacije pojave periodično. Savjetuju da u slučaju potrebe i zapažanja bilo kakvih sumnjivih osoba ili vozila, građani dojave policiji na 192 i zatraže intervenciju policijskih službenika koji će pružiti intervenciju i utvrditi činjenično stanje.

Zabrinutim roditeljima savjetuju da se kod ovakvih slučajeva o pokušaju otmice djeteta ne oglašavaju na društvenim mrežama, već da o sumnji primarno obavijeste policiju. “Djecu treba upozoriti da budu oprezni i izbjegavaju razgovor s nepoznatim osobama ili da primaju bilo kakve poklone od njima nepoznatih osoba (čokolada i slično), kao niti ponuđeni prijevoz do ulice u kojoj žive i slično”, pojašnjavaju iz PUZ-a.

Policija, ilustracija (Foto: Damir Krajac / CROPIX)

Ne strašite djecu

Također, napominju da djecu nije dobro zastrašivati s “čudnim ljudima” i kombi vozilima jer će dijete prilikom hodanja ulicom stalno imati to na umu te bilo kakvo uočavanje kombi vozila i “čudnih ljudi” doživjeti kao stvarnu opasnost za svoj život, iako realno opasnosti nema, što će ih dodatno traumatizirati i stvoriti strah od takvih vozila i ljudi te u konačnici može negativno utjecati na njih.

“Sigurnost i dobrobit djece nam je prioritet i tome ćemo uvijek posvetiti posebnu pažnju. Djeci treba poučiti da su policajke i policajci njihovi prijatelji i da se uvijek bez ikakvog straha mogu njima obratiti na ulici za bilo kakvu pomoć”, zaključuju.