Kupuje stan u Novom Zagrebu, ali ovaj savjet nije očekivao: ‘Bježi od tamo’

Sveta Klara, ilustracija (Foto: Tomislav Kristo / CROPIX)

Kupovina stana u Zagrebu predstavlja sve veći izazov, osobito za mlade parove i obitelji kojima je to prva nekretnina i na taj način pokušavaju riješiti svoju stambenu sigurnost. S obzirom na visoke cijene, osobito novogradnje, mnogi se pitaju u kojim je kvartovima u Zagrebu najbolje kupiti novi stan, uzimajući u obzir omjer cijene i kvalitete.

Savjete vezano uz kupovinu stana u kvartu u Novom Zagrebu jedan je Zagrepčanin nedavno potražio na Redditu. “Zaručnica i ja planiramo kupiti stan, kaparili smo stan kod Mrkšine ulice. Zanima me živi li tko u Svetoj Klari, pogotovo u tom dijelu blizu škole, vrtića”, upitao je Zagrepčanin na početku objave.

“Kakav je život, susjedi, promet, pogotovo po Sisačkoj? Napomena, samo jedna stvar, istraživanje nije započeto danas, već je ovo u igri par mjeseci, s razlogom se bira Sveta Klara i baš zato ne kupujem u Utinjskoj nego na rubnom dijelu Svete Klare”, zaključio je Zagrepčanin na Redditu.

Život u Svetoj Klari
byu/Flashy_Elderberry112 inzagreb

‘Zamisli selo koje je u par godina postalo veliki kvart’

Zagrepčani su navodili različita razmišljanja o kupovini stana u Svetoj Klari, pri čemu je većina poručila da ne bi preporučila kupovinu stana u tom kvartu. “Zamisli selo koje je u par godina postalo veliki kvart u Zagrebu. To ti je Sveta Klara. Naravno, infrastruktura je ista otkad je to bilo selo. Jedna glavna cesta skoro kompletno bez nogostupa i s puno nestrpljivih automobila i biciklista.

Od ostatka Zagreba je dosta izolirano jer imaš samo tri mala izlaza iz sela prema Zagrebu i na svakom moraš proći željeznički kolosijek. Bježi od Svete Klare dok se ne sredi malo taj divlji jugozapad”, savjetovao je jedan Zagrepčanin u komentarima.

“Bez auta si kao bez glave, jer je javni prijevoz katastrofa i onda kad ideš autom na svakom koraku su gužve kao da si u centru, tome ne pomažu pruge koje okružuju kvart. Jedino rješenje je bicikl, najbrži si, no svi znamo da se ne može uvijek i svugdje biciklom. Ostalo je ok, puno je ljudi, gradi se na svakom koraku, blizu je Arena, obilaznica i Lučko za otići iz Zagreba. Došao nedavno Spar, Bipa, nova pizzeria, sad će i vrtić. Ajmo reći da nekog pomaka ima oko sadržaja”, opisano je u jednom od komentara.

Neobičan prizor iz Zvonimirove zabavio prolaznike: ‘Zadnji purger bježi iz Zagreba’


‘Osobno nikada ne bi kupio stan tamo’

Nadalje, život u Svetoj Klari opisao je i jedan Zagrepčanin koji je ondje odrastao. “Zadnjih 15-ak godina Klara se strašno promijenila u negativnom smjeru, nažalost. Preizgrađenost je vidljiva na svakom koraku, autobusna linija sa Savskog Mosta vozi svakih sat vremena. Omeđena je prugom s tri strane što je pravi izazov izvući se iz nje kada se rampe povežu. Moji roditelji žive i dalje tamo u blizini novog vrtića koji se završava, a ja sam se maknuo od tamo 2018. godine na zapadni dio grada i neizmjerno sam sretan zbog toga. Osobno nikada ne bi kupio stan u Svetoj Klari”, komentirao je.

Svoje stajalište detaljno je iznio još jedan Zagrepčanin. “Prednost je to što ćete kupiti stan u Zagrebu po dosta nižoj cijeni, a mana je što je taj stan u Svetoj Klari. Šalu na stranu, taj vanjski dio Svete Klare je donekle ok. Inače, ljudi kad pričaju o Klari misli se na uske ulice bez nogostupa itd. Ali taj vanjski dio Klare, gdje si ajmo reći na izlazu je skroz ok, jer većinom nećeš ni ulaziti u Klaru onda.

Odmah si tamo na glavnoj Sisačkoj cesti i imaš pet minuta do Buzina i Arene, tehnički većinu vremena ni ne moraš prolaziti kroz Klaru (osim ako ideš baš kroz Siget). Tako da po meni je to malo drugačije nego da si u “centru” Klare negdje, ili na onom nabacanom dijelu Utinjske kod pruge (sve je realno nabacano, ali tamo je 10 puta veća gužva nego na ovom donjem kraju Klare)”, mišljenja je jedan Zagrepčanin.