Je li moguće da je ovo istina o stranim radnicima: ‘Nekima i više plaćamo nego našima’

Strani radnici, ilustracija (Foto: Pixabay)

Nakon općeg bojkota trgovina u petak stvari su se razmahale pa inicijatori pozivaju na novi bojkot ovaj tjedan, ali još širi od onog u petak. Između ostalog pozivaju građane da bojkotiraju i kafiće jer su i oni dio spirale rasta cijena. Jedan od razloga koji je naveden za rast cijena je i povećanje plaća, ali, u ugostiteljskom sektoru, uz rast plaća ističu i povećane troškove zbog zapošljavanja stranih radnika.

No neki su poslodavci vrlo zadovoljni stranim radnicima. Jedan je ugostitelj koji drži poznate zagrebačke kafiće na društvenim mrežama napisao kako je prošle godine došao u situaciju da u svom kafiću zaposli strane radnike za konobare. 

“Kod nas su počeli raditi dečki iz Bangladeša, Turske i Šri Lanke. S obzirom da je moj sektor ugostiteljstva devastiran po pitanju ljudstva, nedostatka struke, znanja i nezainteresiranosti hrvatskog čovjeka za radom kao konobar, krenuo sam u suradnju sa dečkima iz drugih zemalja”, objasnio je pa nastavio o tome što je shvatio o razlici između radnika.

Naručila stolac, dobila i 170 eura: ‘Dočekalo me iznenađenje’

“Nekima i više plaćamo nego našima”

“Dolaze redovno i na vrijeme na posao. Ne piju alkohol i ne drogiraju se. Znaju i vole raditi naš posao.  Ne svađaju se. Ljubazni su i nasmiješeni. Poštuju kolege i nadređene. Gost im je na prvom mjestu. Puno pohvala dobivaju, cijenimo ih i poštujemo, ne iskorištavamo i plaćamo im smještaj i plaću jednako kao i našem čovjeku. Nekima i više plaćamo jer su profesionalniji. Stvari se mijenjaju, to je neminovno.”

Na kraju je istaknuo kako je zabrinut za mlade Hrvate.

“Na mladima svijet ostaje, oni mijenjaju stvari, ali priznajem, zabrinut sam za našu ‘mladež’. Neće svi oni dobiti nasljedstvo, novac ne pada sa neba, treba raditi, nema druge.  Sretno nam bilo.”

Konobar toči piće (Foto: Ivana Nobilo / CROPIX)

“Mladi danas ne vole i ne žele raditi”

U komentarima su se javili ljudi koji su također bili mišljenja da domaći radnici nemaju jednak entuzijazam.


“Za naše se i ja brinem, sve im je malo”, “I ja sam imao odlično iskustvo sa stranim radnikom (konkretno Ukrajina). Mogu reći sve najbolje, savršeno, a ovi naši, bolje da ne komentiram, nema smisla, čast iznimkama”,

“Tako kažu i za naše kada dođu van. Sve je to isto u svijetu”, “S pravom se brineš jer nažalost mladi danas ne vole i ne žele raditi”, nizali su se komentari.