Javio se za novi posao, a onda se ‘sledio’ na uvjete poslodavca: ‘Otkantaj to u startu’

ilustracija (Foto: Pixabay)

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), u rujnu 2024. godine broj zaposlenih u Hrvatskoj iznosio je 1.729.859 osoba, a stopa nezaposlenosti bila je 4,6 %. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za rujan 2024. iznosila je 1.322 eura.

Unatoč praktički rekordnoj zaposlenosti i konstantnom rastu plaća, mnogi građani nezadovoljni su uvjetima na poslu. Dio građana smatra da rast plaća ne prati rast cijena. Velik broj poslodavac rješenje pronalazi u zapošljavanju stranih radnika, koji su spremni raditi za niže plaće.

Građani o poslu često razgovaraju na društvenim mrežama gdje mogu anonimno podijeliti svoja iskustva. Tako se nedavno javio jedan čovjek kojem su ponudili posao taksista. Međutim na Redditu je napisao kako mu se čini suludo prihvatiti uvjete koje su mu ponudili.

Taksi ilustracija (FOTO: Pexels)

‘Tko je tu lud?’

“Dakle, ne znam što bih rekao. Jesam li ja lud što osuđujem ovakve poslodavce? Bez imalo srama ‘radi se 10 sati, 6 dana tjedno, 1000 eura‘. Tko je tu lud? 240 sati mjesečno za 1000 eura. Apeliram svim ljudima što rade za 1000 eura i manje ako mogu neka daju otkaz i bojkotiraju ovakve eksploitativne ‘pametne’ hrvatske ‘poduzetnike'”, napisao je i uz objavu dodao slike zaslona iz prepiske s poslodavcem.

Na objavu je odgovorio velik broj građana, a mnogi su upozorili kako su odmah uočili problem samo po broju gramatičkih pogrešaka koje je poslodavac napravio u tekstu. “Čim vidim ‘plača’ sve mi je jasno”, “I nakon toga tijedno”, “U širokom luku izbjegavati poslodavce koji pišu ‘tijedno’ i ‘plača’, “Pa bit će plača, nije slagao”, nadovezali su se drugi korisnici.

Velik broj se složio kako im se čini da kod tog poslodavca ne raste cvijeće. “Možeš odmah vidjeti da nisu baš racionalni ni logični, već samo sebični idioti”, “Strašno za 60h tjedno pre jadno”, “Otkantaj to u startu. Ti su i nepismeni i lažljivi”, komentirali su ljudi.

Prije smo ga plaćali 5 kuna, a sad je preko 2 eura: ‘Kako je ovo moguće’

‘Privatne firme su nažalost takve

Neki su napisali kako je takva općenito situacija u privatnim firmama koje ganjaju profit.


“Ne vjerujem privatnicima ništa, pola njih su umišljeni primitivci koji ne vide van svoje gu*ice”, “Privatne firme su nažalost većinom takve. Državne… kako koja. Najlakše je zapravo raditi u ovim državnima koje posluju s minusom jer ih najčešće boli briga za profit, a ionako će im to država pokriti pa neće propasti”, nizali su se komentari.

Neki su pokrenuli raspravu o zanimanju taksista, navodeći da je to posao gdje je konkurencija velika jer je potrebna samo vozačka dozvola, no drugi su istaknuli da je klasični taksisti izumiru, dok tržište preuzimaju agregatori i platforme.

Taksiji, ilustracija (Foto: Ranko Suvar / CROPIX)

‘Praktički svi su konkurencija’

“Vozim taksi i koliko god da je istina da posao ne zahtijeva vještine i da su praktički svi konkurencija, zaboravio si na jedan bitan uvjet u priči. Uvjet da voziš taxi je da imaš svoj auto. Odnosno nije uvjet, možeš ti rentati auto, ali rente auta ne idu ispod 200 € tjedno. I s obzirom na to da od nove godine kreću nove regulacije koja vozila smiju voziti taxi, pitanje je vremena kad će cijene renti skočiti još više”, javio se i jedan taksist.

Održavanje automobila je skupo, pa se zato sve veći broj vozača prijavljuje kod firmi koje imaju svoja vozila, a one određuju plaće vozača. Tako vozači, ako ne žele ulagati u svoje vozilo, moraju prihvaćati uvjete koje nametne poslodavac, a ti uvjeti su sve gori, što je konkurencije više.