Advent će u Zagrebu ove godine stanovati na čak 18 lokacija. Neke od njih će imati audio-vizualne podražaje i gastro ponudu, neki samo jedno od toga dvoje, dok će one treće, najmirnije lokacije u našem gradskom centru, biti osvijetljene i ukrašene u blagdanskom duhu. Takva sudbina je snašla i Svačićev trg u strogom centru grada.
Dok će Kvaternikovim trgom mirisati fina gastro ponuda uz glazbu uživo, Trg Petra Svačića će biti miran. Kako je naglašeno na press konferenciji uoči otvorenja Adventa, “sitni božićni ukrasi poput kuglica, zvončića i pahuljica ove godine postaju impozantne predimenzionirane skulpture. Šetajući ovim trgom i parkom, posjetitelji će uživati u neobičnoj atmosferi”.
Advent je tek počeo, a mi već imamo prigovor jednog od stanara koji živi u gradskoj jezgri. “Živim ovdje već više od 70 godina i ovakav cirkus još nisam doživio. Em što su “ukrasili” park nezapamćenim svjetlosnim zagađenjem em što su kroz noć postavili osobno vozilo među drveće parka – valjda u njemu spava čuvar svjetla u zimskom periodu”, žali se obližnji stanar.

Grad se pravda – sve je isto kao i lani
Isto tako, dodao je i sljedeću poruku: “Nas stanare proganjaju jer se povremeno zaustavljamo uz križanja, čekajući da se oslobodi parking, a “baja” uvaljao kotačima blato na zelenoj površini i nikome ništa. Bandićevština i nakon Bandića”, zaključio je. Svoje fotografije je uslikao u šest sati ujutro kada je vani u zimskim mjesecima i dalje mrak. Prema vidljivom, riječ je o barem nekoliko bliještećih svjetala.
Poslali smo upit organizatoru iz TZGZ-a, zanimalo nas je hoće li svjetla biti upaljena 24 sata dnevno, odnosno od pada mraka do izlaska sunca. Podsjetimo, na službenoj stranici Zagrebačkog Adventa stoji kako je radno vrijeme lokacije na Svačićevom trgu od 16 do 24 sata.
Kako su nam odgovorili, promjena u odnosu na lani – nema. “Dekorativna lokacija “Veliki veliki Božić” na Trgu kralja Petra Svačića postavljena je na lokaciju u jednakom obujmu kao i prošle godine. Također, prigodna rasvjeta odrađena je na jednak način s istom opremom. Osvjetljenje dekorativnih elemenata vremenski je usklađeno s javnom rasvjetom”, napisali su. Prevedeno, do kraja Adventa će osvjetljenje biti ove jačine, a gasit će se s izlaskom danjeg svijeta.

Zagađenje svijetlom
U vrijeme Adventa to je najkasnije moguće zbog kratkih dana i izuzetno dugih noći. Što se tiče nepropisnog parkiranja, naš upit su proslijedili organizatorima lokacije koji dodatno istražuju tvrdnju o nepropisno parkiranom vozilu te će svakako pravovremeno reagirati, dodali su.
Bilo kako bilo, slaba je to utjeha onima koji pored tog osvjetljenja žive. Otvara se i pitanje često zanemarenog svjetlosnog zagađenja. No, to je već jedna šira tema, ali važno je naglasiti kako svjetlosno zagađenje stvara goleme probleme životinjskim populacijama koje se ravnaju po sunčevom svijetlu i kretanju istoga.
Inače, nije on jedini koji se oglasio o adventskoj akciji na Svačićevom trgu. Pronašli smo i golem broj fotografija na društvenim mrežama koje prikazuju lijepe ukrase koji će zasigurno podići blagdanski duh. Zvijezda repatica, božićne kuglice i neizostavno drvce su zalog za pravi ugođaj. Neki građani u tome uživaju dok neki najradije ne bi takav luksuz i blještavilo. Treba razumjeti jedne i druge.