ZET-ovi vozači opisali užasne uvjete rada: ‘Smjenu čekamo s glodavcima, to je degradirajuće’

ZET-ov autobus, ilustracija (Foto: Boris Kovacev / CROPIX)

Biti vozač nije lako, riječ je o fizički vrlo zahtjevnom poslu koji zahtjeva neprestanu koncentraciju, snalaženje u cestovnom prometu i višesatno sjedenje u neudobnim stolcima.

Dogodi li se što putniku ili nekom drugome oni su odgovorni, a često trpe i uvrede i napade. Za sve to ZET-ovi vozači plaćeni su prosječno oko 1200 do 1300 eura. U razgovoru s njima saznali smo i s kakvim se lošim radnim uvjetima bore, a jedan je od sindikata na svojoj Facebook stranici stvar detaljno opisao.

Vozači nemaju gdje na WC, na mnogim okretištima nema čak ni kemijskog WC-a, a kućica u kojoj čekaju na smjeni na Savskom mostu raspada se i puna je leševa glodavaca, tvrdi predsjednik Sindikata vozača i prometnih radnika ZET-a Zagreb Anto Jelić.

@zagrebinfo Snimka iz jednog od zagrebačkih tramvaja 😁 #zagrebinfo #zagreb #gradzagreb #tramvaj #narodnjanošnja #građani ♬ original sound – zagreb.info

Okruženi smo smradom smeća

“Okruženi smo smradom smeća i smjenu čekamo s mrtvim glodavcima. Ukazali smo to ZET-u i obećali su nabavku i ugradnju nove kućice za vozače”, rekao je Jelić.

Jedan od glavnih problema je nedostatak toaleta za radnike koji su na cesti. Na Kvatriću, primjerice, najbliži je WC u javnoj garaži koja je udaljena nekoliko stotina metara od autobusnog stajališta, a na okretišitima na perifernim dijelovima grada nema niti kemijskog WC-a.

“Postavljeni privremeni ToIToI je nefunkcionalan i degradirajući za sve zaposlenike obzirom na položaj i prilaz kroz blato do njega, a nerijetko ga koriste i putnici koji otuđuju toaletni papir ili ostavljaju prljavu unutrašnjost pa je nemoguće koristiti ga.

Vozači demantiraju ZET oko važnog pitanja: ‘Daju netočne informacije, a naši radnici riskiraju ozljede’

Brave na WC-ima ne rade

Zbog loših voznih vremena koja su prekratka i bez mogućnosti odmora ili kraćeg zadržavanja radi obavljanja nužde, nemogućnosti korištenja pitke vode za prometno osoblje, nedostatka sanitarnog čvora i stalnog prometnog pritiska zbog kronično nepropisno parkiranih vozila na stajalištima, tijekom rada na terminalu javlja se povećani stres”, piše na stranicama Sindikata.


Na nekim WC-ima brave nisu ispravne pa se znalo dogoditi da vozaču usred nužne “upadne” jedan od putnika koji se također htio poslužiti zahodima. “Problem je najveći za naše starije djelatnike koji imaju sat vremena vožnje između pauze za WC jer nemaju gdje. Apeliramo da se na početno-krajnim stajalištima izgrade neki čvrsti, kemijski zahodi kako bi ljudi mogli normalno funkcionirati”, rekao nam je Jelić.

Iz ZET-a su nam odgovorili što se misli napraviti po tom pitanju. “Briga za naše djelatnike, posebice prometno i terensko osoblje nam je jedan od prioriteta te činimo sve kako bi osigurali čim bolje uvjete rada na terenu. Na većini terminala gdje postoje čvrsti objekti postoji i WC za vozače.

Stajalište ZET-a tik je uz kante za otpad (Foto: Facebook)

Dolazi nova kućica

Postoji dio terminala, odnosno početno-krajnjih stajališta autobusnih linija gdje ZET nema čvrstih objekata i gdje nema uvjeta za izgradnju istih, no za takve linije osigurane su kemijske WC kabine. Kabine su opremljene vodom, sapunom i papirom i namijenjene su isključivo vozačima koji jedini imaju ključeve od kabina.

Na Kvaternikovom trgu se razmatraju raspoložive mogućnosti kako bi se iznašlo rješenje. Vezano za otpremničku kućicu na terminalu Savski most, ističemo kako uskoro očekujemo isporuku nove kućice kojom će se zamijeniti postojeća”, rekli su nam iz gradskog prijevoznika.