Velika hrvatska svetinja: Mnogi ni ne znaju koje čudo se dogodilo u Mariji Bistrici

Marija Bistrica. (Foto: Zeljko Puhovski / CROPIX)

Danas je blagdan Majke Božje Bistričke. Mnogi Zagrepačni, ali i stanovnici iz ostalih dijelova Hrvatske ovaj vikend pohode svetište. Njen čudotvorni kip nalazi se u hrvatskom nacionalnom svetištu u Mariji Bistrici, naselju sjeveroistočno od Zagreba, a smatra se jednom od najvećih svetinja hrvatskog naroda.

Prema povijesnim izvorima pred kraj 15. stoljeća spominje se crni kip Majke Božje s Djetetom Isusom u naručju. Nije poznato tko je autor kipa, a prilikom njegove restauracije otkriveno je kako kip nije izvorno crne boje. Kip je tijekom 16. i 17. stoljeća dva puta bio izgubljen i nađen.

Prvi put su ga zakopali, a zatim zazidali kako bi ga sačuvali od opasnosti.
Nakon što je drugi puta pronađen 1684. godine počelo se hodočastiti u Mariju Bistricu, a broj hodočasnika s vremenom je sve više i više rastao, zahvaljujući ponajviše brojnim svjedočanstvima o uslišanjima po zagovoru Majke Božje Bistričke.

Svećenik poručio mladima koji su bili na Thompsonu: ‘Ako si pjevao stoji Hrvat do Hrvata’

Čudo Majke Božje Bistričke

Kip je postavljen na glavni oltar 15. srpnja 1684. godine, a prema predaji odmah slijedećeg dana se dogodilo i jedno od prvih čudesa koje se pripisuje zagovoru Majke Božje Bistričke, a to je ozdravljenje kćeri plemkinje Magdalene Paulec, koja je u bistričku crkvu donijela svoju uzetu kćerku Katarinu, a nakon što je nošena oko oltara tri puta kćer je čudesno ozdravila.

Legenda kaže da se istog dana u turskoj Kaniži (Ugarska) Blažena Djevica Marija ukazala se sedmorici utamničenih kršćana i rekla im:
“Nemojte se dječice bojati, nego imajte pouzdanje. Ja sam 40 i više godina bila slijepa, a danas sam primila vid u Bistrici. Zagovorite se poći onamo i bit ćete oslobođeni.”

Uskoro je cijela Ugarska bila oslobođena od Turaka. Od 1688. do 1786. godine zabilježeno je 1109 čudesnih događaja koji su priznati tek poslije pomnih istraživanja i pouzdanih svjedoka.

Majka Božja Bistrička( (Foto:Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke)

Izvor nade i utjehe

Tijekom obilježavanja 250 godina svetišta 1935. godine, kip je svečano okrunjen pred više od trideset tisuća vjernika.


Majka Božja Bistrička je tijekom povijesti bila izvor nade i utjehe za vjernike, osobito u teškim vremenima Domovinskog rata, kada su se mnogi utjecali pod njenu zaštitu.

Marija Bistrica je 15. kolovoza 1971. godine proglašena hrvatskim nacionalnim svetištem a tada je i uveden Blagdan Majke Božje Bistričke. Tada je u Mariji Bistrici održan XIII. međunarodni marijanski kongres.

Ovo svetište je prigodom svog posjeta Hrvatskoj pohodio papa Ivan Pavao II., te je tom prilikom 3. listopada 1998. proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca.