Slikate kožu i javi vam se dermatolog: Zagrebački studenti razvili revolucionarnu aplikaciju

Leo Goršić, Josip Zavada i Luka Terzić, autori aplikacije Dermi. (Foto privatna arhiva)

U svijetu u kojem tehnologija postaje sve važniji dio našeg svakodnevnog života, mnogi su još u tinejdžerskoj dobi sanjali o mogućnosti fotografiranja kožnih problema te brzog slanja slike dermatologu koji bi dao savjet i propisao odgovarajuću terapiju. Ta ideja sada je postala stvarnost zahvaljujući trojici studenata s Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu.

Troje studenata diplomskog studija Računarske znanosti osmislili su aplikaciju Dermi, koja korisnicima omogućuje brzi kontakt s dermatologom. Aplikacija, koja je bila razvijena u svega sedam mjeseci, već je privukla više od 400 korisnika. Pomoću nje, dermatolozi u roku od 24 sata odgovaraju na upite korisnika.

Korištenje aplikacije je vrlo jednostavno. Nakon što korisnik preuzme aplikaciju (koja je dostupna na iOS, Android i Huawei uređajima), unosi podatke o svojoj tegobi putem kratkog upitnika. Zatim prilaže tri fotografije iz različitih udaljenosti te jednu iz drugog kuta kako bi dermatolog dobio što detaljniji uvid u problem. Ako korisnik već ima prijašnje medicinske nalaze, može ih priložiti uz fotografije, piše Jutarnji.

Moderan pristup dermatološkoj skrbi

Nakon slanja podataka, korisnik odabire jedan od dva ponuđena paketa: osnovni paket uključuje detaljan pregled, dijagnozu i recept, dok premium paket nudi dodatnu analizu tipa kože i personalizirani plan njege.

Tvorci aplikacije naglašavaju kako se usluga naplaćuje samo ako je pregled moguće obaviti online. Među najčešćim tegobama koje se prijavljuju putem aplikacije su akne i dermatitisi, a dermatološki tretmani često zahtijevaju dulje razdoblje njege.

Leo Goršić, jedan od tvoraca aplikacije, ističe kako je najveća prednost aplikacije brzina i dostupnost usluge. “Dermatološki pregled putem aplikacije odvija se u svega nekoliko jednostavnih koraka i traje samo nekoliko minuta, a dermatolog odgovara unutar 24 sata.”

Zdravko se ujutro probudio s nateklom nogom: ‘Nakon dijagnoze, život mi se raspao na komadiće’


Josip Zavada, jedan od su-osnivača aplikacije, dodaje: “Svjesni smo koliko se dugo čeka na dermatološki pregled u bolnicama, pa smo željeli pacijentima omogućiti da dijagnozu i terapiju dobiju iz udobnosti vlastitog doma. S obzirom na napredak tehnologije i kvalitetu kamera na mobilnim uređajima, vrijeme provedeno u čekaonicama postaje nepotrebno.”

Aplikacija Dermi predstavlja moderan i učinkovit način pristupa dermatološkoj skrbi, a njezina jednostavnost i brzina čine je sve popularnijom među korisnicima.