Vjernici obilježavaju Dušni dan: Znate li koja je bila njegova prvotna svrha

Crkva Sveta Mati Slobode (Foto: Goran Mehkek / CROPIX)

Dušni dan obilježava se 2. studenoga, dan nakon blagdana Svih svetih, i posvećen je sjećanju na sve preminule duše. Na ovaj dan, katolička Crkva i vjernici mole za duše svojih najmilijih, posebno za one koje se, prema kršćanskom vjerovanju, nalaze u čistilištu, prolazeći proces pročišćenja prije ulaska u vječni mir.

Dušni dan vuče korijene iz srednjovjekovne kršćanske tradicije kada su vjernici molili za spas duša koje su, prema vjerovanju, trebale dodatnu pomoć kako bi postigle potpuno zajedništvo s Bogom.

Na ovaj dan, mnogi vjernici posjećuju groblja, uređuju grobove svojih preminulih i pale svijeće. Molitve, mise i molitveni obredi održavaju se u crkvama, a sve s ciljem da se pomogne dušama u čistilištu.

Dušni dan potiče vjernike na razmišljanje o prolaznosti života i važnosti molitve za sve preminule. Iako ga mnogi spajaju s blagdanom Svih svetih, Dušni dan je specifično posvećen molitvi za one koji su preminuli, dok Svi sveti slavi svece kao uzore vjere.

Znate li koja je razlika između blagdana Svih svetih i Dušnog dana?

Svi sveti

Na blagdan Svih svetih, koji se obilježava 1. studenoga, katolička Crkva i vjernici diljem svijeta slave sve svece i svetice, kako one poznate i službeno kanonizirane, tako i one koji nisu javno priznati, ali su svojim životom i djelima postigli svetost.

Ovaj blagdan posvećen je svima koji su živjeli pravednim i svetim životom te postigli vječni mir u Božjoj prisutnosti, a njegovo obilježavanje ima dugu povijest koja seže do ranog kršćanstva.


Na Sve svete, vjernici se prisjećaju svetaca kao uzora vjere i dobrote, nadahnjujući se njihovim djelima i predanošću Bogu. To je vrijeme kada se reflektira o duhovnim vrijednostima, životnoj prolaznosti i ohrabruje na osobni napredak u vjeri.



Komentari