Ulica u Rusiji dobit će ime po Bandiću: ‘Potrebno je podići spomenik slavnom sinu Zagreba’

Fontane prikazale Bandićev lik u čast preminulom gradonačelniku (Foto: Boris Kovacev / CROPIX)

Ruska novinska agencija TASS objavila je vijesti koje će zasigurno biti zanimljive i Zagrepčanima. Naime ulica u ruskom gradu Beslanu dobit će ime po bivšem zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću.

Ova odluka je objavljena na konferenciji odbora Majke Beslana. Beslan je ostao upamćen po jednom od najtežih terorističkih napada u povijesti koji se dogodio 1. rujna 2004. godine.

U trenutku napada, u školi su se održavale svečanosti povodom prvog dana školske godine, pa je u zgradi bilo oko 1300 djece, roditelja i nastavnika. Nekolicina ljudi uspijeva pobjeći, no teroristi zatvaraju većinu njih u sportsku dvoranu i postavljaju eksploziv u zgradu.

Bandić organizirao ljetovanje i rehabilitaciju za Ruse

Teroristi su pripadali grupi koja se borila za neovisnost Čečenije. Opsada je trajala do 3. rujna kad su gotovo svi teroristi ubijeni, a jedan je uhićen. Sveukupno je u napadu stradala 331 osoba te se događaj smatra jednom od najvećih tragedija u ruskoj povijesti.

“U bliskoj budućnosti u Beslanu će biti otvorena ulica koja će se zvati po Milanu Bandiću koji nam je godinama pomagao. Nažalost, preminuo je za vrijeme pandemije”, rekao je Atsamaz Misikov, koji je bio među taocima u školi tog kobnog dana.

Bivši zagrebački gradonačelnik je nakon terorističkog napada za djecu Beslana organizirao ljetovanja i rehabilitaciju u odmaralištu u Novom Vinodolskom, zbog čega je značajan za Ruse. Ruski predsjednik Vladimir Putin iz tog razloga mu je 2007. godine dodijelio medalju “Za slavu Osetije”.

Anvar Azimov i Milan Bandić (Foto: Bruno Konjevic / CROPIX)

‘Smatram da je potrebno nazvati trg po njemu’

Podsjetimo, Bandić je preminuo 28. veljače 2021. godine. Njegova smrt potresla je i bivšeg ruskog veleposlanika Anvara Azimova koji mu je bio veliki prijatelj te su radili na poboljšanju odnosa između Hrvatske i Rusije.

Tomašević obišao ‘najbitnije zagrebačko zemljište’: Na ovo se čekalo čak 24 godine


“Iskreno tugujem zbog prerane smrti mog dragog prijatelja i brata Milana Bandića, izvanrednog sina hrvatskog naroda, istinske legende Zagreba, koji je svojim nesebičnim radom proslavio Zagreb i cijelu Hrvatsku. Smatram da je potrebno jedan od središnjih zagrebačkih trgova nazvati njegovim imenom i podići spomenik slavnom sinu grada Zagreba i hrvatskog naroda”, rekao je tad Azimov.