Ubojica napušta bolnicu: Evo gdje će čekati suđenje za masakr u školi

OŠ Prečko (Foto: Darko Tomas / CROPIX)

Prošlo je već deset dana otkako je Hrvatsku i Grad Zagreb zaprepastila vijest iz OŠ Prečko. Devetnaestogodišnji mladić bez jasnog je povoda ušao u tamošnju školu, i potom nožem krenuo u krvavi pohod u kojem je ubio jedno dijete i ranio još nekoliko učenika. Najgore je prošla učiteljica koja je zadobila preko deset ubodnih rana, ali njeno stanje je već dugo stabilno i očekuje se njen otpust iz bolnice.

S druge strane, kako je po ubojstvu mladić pobjegao u obližnju zgradu Doma zdravlja kako bi si istim tim nožem zadao smrtonosnu ranu, odmah po uhićenju je prebačen u KB Sveti Duh gdje je uostalom bio i operiran. I njegovo stanje je očito poboljšano jer stižu novine u ovom slučaju.

Kako se doznaje, mladić danas napušta KB Sveti Duh i seli na Vrapče, psihijatrijsku bolnicu gdje će čekati nastavak postupka u kojem će mu se suditi za ubojstvo. Neslužbeno doznajemo kako bi mladić već danas ili sutra mogao stati pred suca, koji pak može narediti njegovo daljnje psihijatrijsko vještačenje.

Tragedija u osnovnoj školi (Foto: Ronald Gorsic / CROPIX)

Škole će biti sigurnije

Iako je njegov identitet i dalje službeno neobjavljen, nije trebalo dugo čekati da novinari iskopaju njegovu prošlost. Ubrzo se doznalo kako ovaj napad ima svoju jasnu pozadinu, a mnogi se pitaju kako je mladić uopće bio na slobodi ako se zna da je lani pokušao samoubojstvo.

Epilog ovog zločina bi trebao donijeti ipak nešto sigurnije škole. Ministar Radovan Fuchs priča o uvođenju obvezi zaključavanja prednjih vrata škola kako bi se bolje kontroliralo tko u njih ulazi. Premda bi ta mjera mogla spriječiti neku iduću tragediju, traume od tog hladnog jutra djeci i učiteljima ostat će zauvijek.

Roditelji dječaka ubojice iz Beograda osuđeni na zatvor: Tužitelj istaknuo da nisu imali empatije