Građani Karlovca muku muče s najezdom žutih mrava, koji u posljednje vrijeme sve vie prodiru u njihove domove i prave im probleme.
“Borim se rukama i nogama. Imala sam ih u sobi, sudoperu, oko viseće i pipe u kupaoni i u kuhinji. U krevetu sam ih imala najviše”, rekla je Karlovčanka Marija za Dnevnik Nove TV.
“Nema gdje ih nema, hoćete između parketa, lajsni, okvira od vrata, prozora, iz roleta gore, terasa je puna. Kad se pošprica, nije da oni nestanu pa dođu za godinu dvije, nego ovih kao sve više i više ima. To je prestrašno”, ispričala je Katarina
Problemi s najezdom žutih mravi pojavili su se već prije tri godine, ali iako je služba za deratizaciju odradila svoj dio posla, mravi se i dalje vraćaju.
“Ima ih dosta jer ih kod snahe i sina vidim u špajzi koliko god hoćete. To je problem koji dugo traje. To bi trebalo riješiti, ali cijeli taj dio od prizemlja pa do kata”, kaže Jelica.

‘Teško ih se riješiti’
Ana Ješovnik, kustosica zoologijske zbirke Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, rekla je kako se žuti mravi pojavljuju uglavnom u ljeto jer zime ne mogu preživjeti.
“Ta vrsta faraonskih mrava najčešće dolazi u ljudske nastambe kroz građevinski materijal ili se tako nekako naseljava. Oni su porijeklom iz tropskih predjela i zapravo ne mogu preživjeti zimu kod nas. Tako da je to vrsta vezana isključivo uz kuće i dosta ih se teško riješiti”, rekla je.
Ivana Prkačin, specijalist deromatogije i venerologije, upozorila je na nuspojave koje mogu uslijediti ako vas žuti mrav ugrize.
“Osim same lokalne reakcije koja može biti u obliku edema ili crvenila i slično, kao svaki drugi osip, može doći i do mjehura. Važno je naglasiti da taj mjehur koji izgleda kao opeklina ne smijemo razbijati nego trebamo pričekati da spontano prođe. Morat ćemo se na neki način usuglasiti s biolozima i epidemiolozima ukoliko izbiju veće epidemije”, poručila je.
Zagrepčane neugodno iznenadili neželjeni gosti: ‘Nemojte ih dirati golim rukama’














