Pročelnik Gradskog ureda za promet Andro Pavuna u četvrtak je predstavio projekte koji bi trebali povećati protočnost prometa u Zagrebu. Radit će se tako zahvati na Slavonskoj aveniji, Zagrebačkoj cesti i Zagrebačkoj aveniji, rotoru Zapruđe te Jadranskom mostu.
Prvi od manjih prometnih zahvata u gradu koji je realiziran je onaj u Žajinoj ulici na Trešnjevci. Tamošnjim je stanovnicima smetalo što se desna prometna traka koristi kao zaustavna, te su se pješaci i biciklisti osjećali nesigurno.
Kako su u tijeku radovi na Domu sportova veliki je broj parkirnih mjesta izvan funkcije. Radi se o stotinjak mjesta koja je, među ostalim, zauzeo najveći kran u povijesti Zagreba.

Jedna traka manje
Pavuna je tako rekao da se u Žajinoj ulici jedna traka koristi za 30 parkirnih mjesta, omogućeno je i tri metra za hodanje pješacima, a i usporit će se i promet na dva raskrižja. Pojasnio je kako je to učinjeno jer je Dom sportova u obnovi pa se ne može koristiti njegovo parkiralište.
U Žajinoj se promet sad većim dijelom odvija u jednoj traci, do križanja s Pavletićevom ulicom. Nakon križanja s Petračićevom, ulica je kratko ponovno jednotračna, a prije spajanja s Adžijinom ponovno se širi u dvije prometne trake.
Od radova na ulici još se čeka postavljanje mini zelenog otoka na križanju s Petračićevom koji će fizički odovojiti traku za lijevo od one za skretanje ravno i desno.
U zagrebački promet stižu velike promjene, gradi se ‘turbo rotor’: ‘Zapravo je brutalno’