Tomašević o novom načinu parkiranja: ‘Ili karta ili se neće automobilima u grad’

Tomislav Tomašević (Foto: Damir Krajac / CROPIX)

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević gostovao je na N1 te s voditeljicom razgovarao o velikim promjenama u gradu, uključujući novi model naplate parkinga, projekte prometne rekonstrukcije te izazove u gospodarenju otpadom. Tomašević je odgovorio na brojna pitanja građana o gradskim gužvama i problemima s parkiranjem, ali i o dugoročnim planovima koji bi trebali poboljšati kvalitetu života u Zagrebu.

Nedavna odluka Grada da uvede naplatu parkinga nedjeljom izazvala je mnogo reakcija. Tomašević objašnjava da cilj omogućiti stanarima da se imaju gdje parkirati. “Upravo oni kojima je parking bio besplatan zauzimali su ga stanarima koji ga plaćaju. Ovako, plaćat će se komercijalna karta ili se neće putovati automobilima. Zašto blokovska parkiranja? Zato jer imamo 5000 više povlaštenih karata nego parking mjesta. Na oko 8000 parking mjesta je više od 13.000 povlaštenih parking mjesta”, kaže Tomašević.

Dodaje kako je taj sustav neodrživ. “I da nitko ne dođe u centar, nedostajalo bi 5000 mjesta za stanare. To je nered koji se pojavljuje svugdje unazad 20 godina. A zašto blokovsko parkiranje? To nije blok zgrada, to je oko 500 metara promjera pa će se subvencionirano moći parkirati u blizini doma. Mjesečno prva zona košta 13.3 eura mjesečno, sedam puta manje od komercijalne karte”, objašnjava.

Tomislav Tomašević (Foto: Zeljko Puhovski / CROPIX)

Ulaganje u javni prijevoz

Smatra kako će se sada smanjiti broj povlaštenih parkirališnih karata te se dotaknuo problema fiktivnih prebivališta. “Imali smo ljude koji su imali fiktivna prebivališta ili boravišta jer bi imali besplatno parkiranje u cijelom gradu. To im se više neće isplatiti jer će vrijediti za blok u kojem nisu ni živjeli. Imali smo i dio stanara koji na svojoj parceli imaju parking, ali uz nju i povlaštenu kartu. Ni njima se neće isplatiti kupovati povlaštenu parking kartu jer ionako imaju svoj parking unutar bloka”, smatra gradonačelnik.

Osim o modeli naplate parkiranja, Tomašević je govorio i o prometnim izazovima s kojima se Zagreb suočava. “Broj osobnih automobila se povećava. U posljednjih deset godina povećao se za oko 100.000. Vozila je još više. Takav rast nema nijedna europska metropola i to treba promijeniti”, smatra Tomašević koji dodaje kako će ovaj problem nastojati riješiti ulaganjem u javni prijevoz.

Voditeljica ga je upitala i da prokomentira tramvajske tračnice koje se u Zagrebu sijeku s cestama, Tomašević je kazao da su iz Grada tražili da se žuta traka poštuje. “Mi kao Grad ne možemo to kažnjavati. Smatramo da su svi svjesni da mora doći do promjena u prometu i javni prijevoz mora biti pouzdaniji, točniji i brži”, rekao je Tomašević i prokometirao imaju li dovoljno ljudi kako bi se postigli ti ciljevi.

Dragan Primorac odgovorio na napade: ‘Gospođu Kekin ne zanima istina’


‘Nije dovoljno raditi samo preko ljeta’

“Imamo dovoljno vozača tramvaja, ali nedostaje vozača autobusa jer im se nude bolje plaće u drugim zemljama. Ali svake godine povećavamo plaće u ZET-u pa uspijevamo sve to stabilizirati pa smo na nuli s vozačima koji odu i koji dođu”, kazao je.


U Zagrebu su u tijeku radovi na nekim prometnicama pa nastaju gužve što građane čini nervoznima. Tomašević je prokomentirao i tu situaciju. “Volio bih da bilo tko pogleda bilo koji grad i kaže mi da postoje radovi samo tijekom ljeta. Radovi traju i po godinu dana. Velika većina radova završena je tijekom ljeta, ali moramo započinjati nove radove jer se u prošlosti to nije radilo. Ne radimo sve odjednom, većina se radi tijekom ljeta, ali to nije dovoljno. U Ilici, koja je glavna zagrebačka ulica, imate vodnu cijev staru 130 godina, onda tu nema alternative. Većinu radova obavljamo tijekom ljeta, ali da bismo uspjeli dostići zaostatak, moramo raditi tijekom cijele godine”, smatra Tomašević.

Nadalje, Tomašević je s voditeljicom razgovarao i o temi gospodarenja otpadom. Kako kaže, zadovoljni su rezultatima novog modela. “Uspješni smo, što nam je i bio cilj. Zahvaljujući tom modelu napravljen je rekord. Nijedan grad veći od 10.000 stanovnika nije imao takav skok u smislu odvajanja otpada. Povećali smo ga za 50 posto u jednoj godini, a radi se o najvećom gradu. Zahvaljujući tome, Hrvatska je bliže ispunjenju ciljeva koje je propisala Europska unija. Samo je Osijek sad ispred u odvajanju otpada. Za one koji tvrde da su plave vrećice promašaj, one su dovele do ovih rezultata. I prodaja im se na godišnjoj razini povećala za 20 posto. To znači da se sustav poštuje”, rekao je rgradonačelnik i dodao kako će provjeravati prekršitelje te one koji se ne drže pravila – kažnjavati.