Teologinja o komentaru na Severinin potez: ‘Nitko to nije rekao Thompsonu’

Severina Vučković (Foto: Antonio Balić / CROPIX)

Aktivistica i teologinja Lana Bobić, komentatorica emisije Peti dan na HRT-u, za N1 je govorila o europskoj građanskoj inicijativi “My Voice, My Choice” (Moj glas, moj izbor), kojom je prikupljeno 1,2 milijuna potpisa. Cilj inicijative je omogućiti svim ženama u EU-u siguran, dostupan i besplatan prekid trudnoće, a u njoj sudjeluje i Hrvatska.

Bobić je pojasnila da inicijativom građani mogu izravno utjecati na europske politike. Europska komisija sada u roku od šest mjeseci treba odlučiti hoće li oblikovati prijedlog odluke na temelju prikupljenih potpisa.

Iako EU ne može zadirati u nacionalna zakonodavstva, mogla bi uspostaviti financijski mehanizam kojim bi se ženama iz zemalja s restriktivnim zakonima (poput Poljske, Malte, ali i Hrvatske i Italije gdje priziv savjesti ograničava dostupnost pobačaja) omogućilo da zahvat obave u drugoj članici EU-a, a trošak bi pokrivala Unija.

Lana Bobić (Foto: Tomislav Krišto / CROPIX)

‘To nam je jako važno’

Bobić navodi da u Hrvatskoj oko 60 posto zdravstvenih djelatnika ne radi prekid trudnoće zbog priziva savjesti: “Može koštati i 500 eura i unatoč njegovoj legalnosti staje nedostupan brojnim ženama u Hrvatskoj, a posebno ženama koje žive u manjim sredinama.”

Podsjetimo, inicijativi se pridružila i pjevačica Severina Vučković, a njezin govor o inicijativi podigao je prašinu u domaćoj politici. “Bilo je fantastično. Tu je bila i Severina, koja se, od trenutka kada je pozvana da podrži inicijativu, jako uključila i cijeloj priči dala vidljivost. Do odluke Europske komisije ima jako puno posla. Neki naši europarlamentarci su nas došli podržati i to nam je jako važno. Vidjet ćemo na koji će način taj naš prijedlog formirati Europska komisija”, ispričala je Bobić.

HDS-ovac Hrvoje Zekanović izjavio je da je Severina pjevačica i da bi se trebala držati pjevanja, a Bobić smatra da takve poruke nikad ne bi uputili muškarcu. “Kada jedna građanka koja se bavi pjevanjem politički istupi, onda će se njoj reći ‘neka se bavi pjevanjem’, to se nikada neće reći jednom muškarcu. Nitko nije rekao Thompsonu neka se samo bavi pjevanjem. I to je jako opasno. Nije Severina jedina koja je istupila pa joj se reklo da ‘žena nije za mudraca nego za madraca'”, zaključila je.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Zagreb.info (@zagreb.info)


Severina primila neočekivani poziv majke: ‘Ćerce, bojim se za tebe, u sve se mišaš’