Vezano uz odredbe novog Zakona o o mirovinskom osiguranju, predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna potvrdila je u petak da je na sastanku s predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem bilo riječi o tome te je dodala da će njihovi zahtjevi biti riješeni tijekom 2025. godine.
“Zajednički cilj nam je nastaviti s politikama koje su važne za kvalitetniji položaj umirovljenika u hrvatskom društvu”, objavio je premijer Plenković na X-u te je dodao da nastavljaju povećavati mirovinu kroz bonifikacije za umirovljenike čime se ispunjavaju obećanja iz programa Vlade Republike Hrvatske.
Također, premijer je poručio da će Vlada redefinirati formulu za usklađivanje mirovine u omjeru 85:15, povećati staž majkama sa 6 na 12 mjeseci za svako dijete i uvesti godišnji dodatak na mirovinu.

Očekuju 100 postotno usklađivanje
Nadalje, iz umirovljeničkih udruga navode da su prihvaćeni njihovi zahtjevi, što znači da se u 2025. godini uvode 13. mirovina, nova formula usklađivanja mirovina i povećani staž za umirovljene majke.
“Dodatak koji će ići prema godinama staža, penalizacija te usklađivanje mirovina moraju ići u okviru mirovinskog zakona te bi trebali biti riješeni do 1. srpnja 2025.”, poručila je predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna za Hinu.
Također, Fortuna je istaknula da iz Matice umirovljenika očekuju 100 postotno usklađivanje te je poručila da joj je premijer odgovorio da idu postupno te da će vrlo brzo doći i do 100 postotnog usklađivanja.
Otkriveno koji grad isplaćuje najveće božićnice za umirovljenike: Nekima se smiješi čak 600 eura
Zaključno, Fortuna je poručila da bi do kraja ove godine trebala proći i Deklaracija Matice umirovljenika Hrvatske za umirovljenike. “Taj zakon će biti dobra podloga u kojoj ćemo kroz zakonodavstvo imati regulirano sve vezano uz umirovljenike, sve što im je važno i potrebno”, objasnila je Fortuna.













