Pomoćnicima u nastavi završetkom školske godine otkazani su ugovori o radu. Takva praksa na snazi je već godinama. Ove godine izglasan je novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi zbog kojeg su se mnogi zaposlenici nadali da će im ugovori biti produženi na čitavu godinu, no na žalost su ostali razočarani.
Pravilnik je e-savjetovanje prošao još u ožujku, ali još nije stupio na snagu. U Udruzi pomoćnika u nastavi Pun-Hr nadaju se da je ovo posljednja godina u kojoj ljeto provode na zavodu za zapošljavanje.
“Ministarstvo je očito kupilo vrijeme. Zadnji sastanak imali smo prije dva mjeseca, raspravili smo sve detalje, a znali smo da promjene neće biti ovog ljeta. Iduću školsku godinu bi trebalo sve biti u redu, pomoćnici bi imali trajne ugovore koji ne bi išli na nastavnu godinu, nego na cijelu, istaknuo je predsjednik udruge Ivan Milatić.
‘Sad sam opet dva mjeseca bez plaće’
U školskoj godini 2023./2024. u hrvatskim školama je bilo 6.600 pomoćnika u nastavi, dok je više od 10.000 djece trebalo njihovu podršku. To znači da svako treće dijete koje treba pomoćnika nije moglo ići u školu zbog nedostatka podrške.
Niske plaće i loši radni uvjeti dovode do učestalog odlaska iz ove profesije, te ostaju samo oni koji taj posao osjećaju kao poziv. Petra Dragičević, pomoćnica u nastavi iz Splita, koja taj posao radi već osam godina, potvrđuje tu situaciju za Novi list. Očekuje da će ovo ljeto biti zadnje koje provodi na burzi i nada se promjeni statusa na jesen.
“Sad sam opet dva mjeseca bez plaće, ali otupi čovjek. Bilo je teško osam godina, no čini mi se da je novi pravilnik svjetlo na kraju tunela. Mislim – ‘ajde izdrži još ovo, pa ćemo onda kao ljudi”, kaže. Prije osam godina počela je s plaćom od 350 eura, a sada je došla do 650. Mnogi se pitaju kako s tom plaćom može živjeti. “Ne znam što bih vam rekla, mi pomoćnici u nastavi valjda smo i čarobnjaci u isto vrijeme, pogotovo mi koji smo još i podstanari”, rekla je, no naglasila da ne bi mijenjala zanimanje.
‘Onda mi je bolje da sam na burzi’
“Meni vam je ovo super, da to ne osjećam iz dubine duše, ne bih ovo nikad u životu radila. Netko voli operirati, a netko biti okružen djecom i vidjeti njihov napredak. Milimetar napretka meni je ogroman, ne znam koji bi me posao više veselio od ovoga, kad vidiš kako te ta djeca vole, kako te zagrle” ističe.
Pomoćnica u nastavi Biljana Bašić smatra da novi pravilnik neće riješiti njihove probleme, jer će i dalje raditi na određeno vrijeme, a svake jeseni morat će se prijavljivati na natječaj i sklapati novi ugovor o radu.
“Opet će to biti prekid radnog odnosa, ne mislim da je to bolje rješenje od postojećeg. Ako već ne misle zaposliti ljude za stalno, onda mi je bolje da sam na burzi, da dva mjeseca nemam obaveza”, komentira. Ne podržava ideju da pomoćnici u nastavi trebaju imati određene obaveze tijekom ljetnih praznika, kao što to imaju učitelji. Također, ističe da novi pravilnik ne rješava problem minimalne satnice na razini države, već prepušta određivanje cijene rada gradovima i općinama.
‘Nedopustivo je da u školi postoje radnici prvog i drugog reda’
Problem je i edukacija pomoćnika u nastavi, jer je za nju predviđeno 260 sati, što je teško organizirati uz posao. Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih tvrde da je donošenje pravilnika u završnoj fazi.
“Sve će biti spremno do početka nove nastavne godine. Natječaje će škole raspisati kao i prijašnjih godina. Ne očekujemo nikakva kašnjenja, sve će biti odrađeno na vrijeme do početka nastavne godine, stoji u odgovoru iz MZOM-a.
Status pomoćnika u nastavi bit će tema granskih kolektivnih pregovora, najavljuje Željko Stipić, čelnik sindikata Preporod. “Njihov radnopravni status mora biti izjednačen sa svim ostalim radnicima u školi. Nedopustivo je da u školi postoje radnici prvog reda i radnici drugog reda, da jedni dobivaju ono što je drugima uskraćeno. Kao što želimo naše učenike u potpunosti integrirati u škole, tako i njih treba integrirati među zaposlenike” rekao je Stipić.
Zagrebačka županija traži pomoćnike u nastavi
Dobra vijest za pomoćnike u nastavi je da Zagrebačka županija treba popuniti 235 pomoćničkih mjesta. Također traže jednog stručnog komunikacijskog posrednika. Pomoćnici u nastavi radili bi u 40-ak osnovnih i srednjih škola u županiji. Na raspisani javni poziv mogu se prijaviti osobe s najmanje završenom četverogodišnjom srednjom školom do 31. srpnja ove godine.
Pomoćnica Branka na FER-u ima važnu ulogu: ‘Želimo brucošima pomoći da se što bolje snađu’
Iz Zagrebačke županije pozivaju zainteresirane kandidate koji zadovoljavaju uvjete, imaju afinitet prema djeci s teškoćama u razvoju, otvoreni su i odgovorni da se prijave na javni poziv.
Projekt “Prsten potpore” u Zagrebačkoj županiji provodi se devet godina zaredom i omogućava učenicima s teškoćama u razvoju da uz potporu pomoćnika u nastavi sudjeluju u svim odgojno-obrazovnim aktivnostima, kako u redovnoj nastavi tako i u izvannastavnim aktivnostima te se razvijaju u skladu sa svojim mogućnostima.