Procurilo što su hrvatski vojnici uzviknuli na početku mimohoda: Kamere ovo nisu uhvatile

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

U Zagrebu je u četvrtak održan svečani vojni mimohod povodom 30. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja. Dok su televizijske kamere pratile službeni dio programa, pojedini detalji s terena ostali su izvan kadra, no zabilježeni su kamerama mobitela građana koji su sve pratili iz prve ruke.

Jedan takav trenutak dogodio se prije početka mimohoda, dok su vojnici stajali u postroju i čekali zapovijedi. U tišini koja je vladala prostorom, čuli su se povici i slogani pripadnika različitih postrojbi.

Pripadnici 3. mehanizirane bojne “Pauci” uzvikivali su poznatu zapovijed i odgovor: “Ima jedna! Udarna!”. Potom se začuo i jedan od poznatijih slogana iz Domovinskog rata:
“Kada krenemo, gorjet će nebo i zemlja”.

Reagirali i ‘Vukovi’

Ove riječi koje se pripisuju zapovjedniku 4. gardijske brigade Andriji Matijašu Pauku, koji je rođen upravo na dan održavanja mimohoda, a poginuo 1995. godine pred sam kraj rata u Bosni i Hercegovini.

Na sličan način oglasili su se i pripadnici 9. bojne “Vukovi”. Na pitanje zapovjednika: “Tko smo mi?”, odgovorili su glasno: “Vukovi!” Na dodatno pitanje: “Vukovi, hoćemo zaje*at?!”
stigao je jednoglasan odgovor: “Hoćemo!”.

Mimohod u Zagrebu organiziran je u povodu Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 30. obljetnice Oluje. Sudjelovalo je oko 4500 pripadnika Oružanih snaga i drugih službi, uz prisustvo državnog vrha i velikog broja građana.

Poznati kriminalist o brutalnom ubojstvu u u Mediki: ‘Sve se dogodilo iz na oko bezazlene situacije’