Prizor s Jaruna zbunio je Zagrepčane: ‘Pa smije li se to ovdje raditi?’

Jezero Jarun (Foto: Darko Tomas / CROPIX)

Dok neki od zagrebačkih stanovnika navode kako ni tijekom najgorih vrućina ne bi otišli potražiti osvježenje kupanjem u jezeru Jarun, drugi dio građana redovno iz ljeta do ljeta uživa u brčkanju u popularno zvanom “Zagrebačkom moru“.

Kupati se ili ne kupati u ‘Zagrebačkom moru’: Kupam se u Jarunu 40 godina i još sam živa i zdrava’

No, pored kupača Jarun često koriste i veslači za treninge te brojni ribiči koji mogu upecati jednu od 29 vrsta u ribljem fondu jezera.

Na vodenoj površini na kojoj se može kupati i pecati, za očekivati je da će doći do napetih susreta, kao što je bio slučaj ovog ponedjeljka oko 18 sati.

Pecanje na Jarunu (Foto: Grad Zagreb)

Tako je članica jedne Facebook grupe posvećene jarunskom kvartu, objavila fotografije jednog ribiča koji je, tvrdi, zabacio udicu među kupače, labudove i patke na Otoku veslača za koji navodi kako je dobro posjećena plaža. Autorica objave tvrdi i da se čamac sa službenom osobom samo provezao pokraj tog prizora te se zapitala kakva su pravila za pecanje na jezeru.

”Smije li se to raditi”, pitaju se Zagrepčani.

Na fotografijama koje je objavila ova Zagrepčanka, vidljivo je kako u jezeru, nedaleko od mjesta gdje ribič baca udicu, doista ima nekoliko kupača koji se rashlađuju u Jarunu.

Tijekom pllivanja na Jarunu, moguće je naići i na labuda (Foto: Ronald Gorsic / CROPIX)

Mjesto za kupanje, mjesto za ribolov

Prema stranici Rekreativno-športskog centra Jarun (RŠC Jarun), ribiči koji žele pecati moraju kupiti dnevnu ili godišnju dozvolu za pecanje.

Što se to događa na Jarunu? ‘Grozan osjećaj, da ga vidim prepoznao bih ga i prijavio’


Valja istaknuti i da prema pravilima RŠC-a godišnju dozvolu pecanja na Jarunu mogu dobiti samo oni koji donesu potvrdu da su položili ribički ispit te takvi ribiči dobiju i popis uvjeta za obavljanje sportskog ribolova.

Za dnevnu dozvolu, koja vrijedi 24 sata, dokaz o položenom ribičkom ispitu nije potreban, ali određena pravila vrijede jednako za sve.

“Kako na svakom ribolovnom području, tako i na Jarunu postoji zakonska odredba o dopuštenom dnevnom ulovu ribe po ribiču, određeno vrijeme lovostaja za pojedine vrste riba, vrijeme od kada do kada se smije loviti, mjesta na kojima se smije, odnosno na kojima se nipošto ne smije loviti riba. Postoji zabrana ribolova u zoni plaža nakon 10 sati sati od 01. svibnja do 01. listopada – razdoblje koje pokriva i sezonu kupanja (01.06. do 15.09.)“. naglasili su iz RŠC-a Jarun.

Plaža na Jarunu (Foto: Tomislav Kristo / CROPIX)

Prema ovim uputama bi, dakle, ribiči smjeli na područjima za kupanje pecati do 10 sati, ali ne i nakon toga.

Uz to, ribiči moraju poštivati i zabranu pecanja tijekom lovostaja za četiri vrste ribe.

Tako se šaran ne smije pecati od 1. travnja do 31. svibnja, štuka od 1. veljače 31. ožujka, som od 16. travnja do 15. lipnja, a smuđ od prvog ožujka do 31. svibnja.