Pregledavaju se snimke: Stižu kazne za povike i simbole s Thompsonovog koncerta

Thompsonov koncert u Sinju (Foto: Nikola Brboleza / CROPIX)

Čini se da Thompsonov koncert u Zagrebu i dalje nema svoj konačni epilog. Iako je koncert davno završio, za neke posjetitelje problemi tek počinju. Barem onima koji žive i rade u obližnjoj nam Austriji.

Tamošnje vlasti su niti dva mjeseca od koncerta kaznile nekoliko svojih državljana koji su sudjelovali na koncertu na Hipodromu, doznaju tako iz neslužbenih izvora novinari 24sata. Prema neslužbenim informacijama, riječ je o novčanim kaznama jer je utvrđeno da su prekršeni strogi austrijski zakoni koji se odnose na nedozvoljene povike i simbole.

“Iz područja kaznenog progona, austrijske vlasti imaju mogućnost, pod određenim uvjetima, provoditi istrage izvan granica zemlje. To je utvrđeno u austrijskom kaznenom zakoniku”, rekli su za 24sata iz austrijskog Saveznog ministarstva unutarnjih poslova te dodali kako ne mogu otkrivati informacije o suradnji sa stranim vlastima ili o konkretnim okolnostima.

Marko Perković Thompson (Foto: Nikola Brboleza / CROPIX)

Pregledavaju se snimke

Osim toga, tjednik Express nedavno je objavio da austrijska istražna tijela pregledavaju snimke i fotografije s koncerta održanog na zagrebačkom Hipodromu. Prema navodima organizatora, koncertu je prisustvovalo više od pola milijuna ljudi, a više od 18 tisuća ulaznica kupili su fanovi iz Austrije. Na pitanje je li hrvatsko veleposlanstvo u Austriji dobilo obavijest o eventualnim kaznama hrvatskim državljanima, veleposlanik Daniel Glunčić odgovara

“Austrijanci odnosno općenito zemlje primateljice takve informacije ne prosljeđuju odnosno općenito nisu dužne o tome informirati diplomatska odnosno konzularna predstavništva. Jedino od zemlje primateljice može dobiti obavijest ako je strani državljanin na temelju presude završio u kaznionici.

Obavijesti o izdanim prekršajnim kaznama zemlje primateljice ne prosljeđuju odnosno nisu dužne te ih nemaju obvezu proslijediti”. Prevedeno, nismo sigurno hoćemo li uopće doznati kako i na koji način postupa austrijska policija po ovom slučaju, a pregled snimki bi mogao i potrajati s obzirom na broj posjetitelja.

Šokantne scene nasred Maksimirske, padale su cigle, digao se oblak prašine: ‘Tako nešto još nisam vidio’