Najnovija praksa organizacije smještaja za strane radnike u Zagrebu, ostavlja građane bez riječi. Naime, poslovni prostori u stambenim zgradama pretvaraju se u ‘prenočišta’ u kojima žive i spavaju radnici čija brojka u jednom prostoru prelazi sve granice humanog i dostojnog života.
Primjerice jedan slučaj dolazi iz Veslačke ulice gdje se preuređuje poslovni prostor od 200 m2 za smještaj 40 radnika, dok drugi slučaj dolazi iz centra grada. Naime, na vrhu zgrade preko puta hotela Sheraton smješteno je otprilike 100-tinjak Nepalaca.
Država ide na ruku poslodavcima
Koliko daleko može ići izrabljivanje strane radne snage, koje mjere se poduzimaju na gradskoj i državnoj razini, kako se navedena problematika može riješiti, razgovarali smo sa saborskom zastupnicom Radničke fronte, Katarinom Peović.
“Vlada namjerno ne želi riješiti problem, kako bi išla na ruku poslodavcima koji love u mutnom, a država im u tome asistira. Tu se okreću ogromni novci, samo za dolazak u Hrvatsku cifre su astronomske, a onda ti radnici rade za plaće ispod svakog nivoa.
‘To je čisto robovlasništvo’
Suludo je također da je boravišna dozvola radnika vezana uz poslodavca, znači da on ima potpunu sudbinu života radnika u svojim rukama. To je čisto robovlasništvo”, ističe Katarina Peović te dodaje.
“Vlada je još 2021. godine Zakonom o strancima, dopustila da kakve god robovlasničke uvjete poslodavci predložili, da se nađe radnik koji će na to pristati. Na taj način danas utječu na sve radnike, jer snižavaju cijenu radne snage. U istom problemu su i domaći i strani radnici”, kaže naša sugovornica koja dodaje da se problem može riješiti samo treba imati volje.
Prepisati pravilnik za sezonce
“Kao prvo trebaju se izjednačiti prava za domaće i strane radnike i trebaju se zaštiti strani radnici što zapravo ide na ruku domaćim. Primjerice, dovoljno je prepisat pravilnik za sezonce koji određuje koja kvadratura prostora mora biti po pojedinom radniku, kakvi trebaju biti higijenski uvjeti, na koji način trebaju biti zadovoljene temeljne potreba radnika.
Jer, nevjerojatno je da su ti radni uvjeti toliko loši da čak i strani radnici ne žele ostati u Hrvatskoj. Oni sve češće odlaze u druge zemlje, primjerice odlaze u Portugal gdje je puno sređenije i gdje mogu dovesti svoje obitelji. U Hrvatskoj se kratko zadržavaju “, zaključuje Peović.















