Obilne kiše podižu vodostaje: Uskoro će stići i u Hrvatsku, Sava je na udaru

Nabujala Sava (Foto: Darko Tomas / CROPIX)

Dolaskom četvrtka stigla je i nagla promjena vremena, i to na lošije. Varljivi proljetni dani sa sobom nose neizvjesnost, a kako pišu na službenom X profilu DHMZ-a, vrijeme je za oborine, a s oborinama stižu i visoki vodostaji rijeka.

Vidi se to već u BiH gdje je bujica rijeke Jale odnijela barem jedan život, a takvi visoki vodostaji mogli bi krenuti i put Hrvatske. Uostalom, o tome su pisali i na službenoj stranici DHMZ-a.

“Kiša i dalje pada u Hrvatskoj i susjednim zemljama. Nakon nekoliko kišnih dana, nastavlja se oborinska epizoda uz dotok vlažnog zraka u sklopu ciklone koja se od južne Italije vrlo sporo premještala u Jadransko more.

Desni pritok Save će biti pod velikim pritiskom

Prizemna ciklona će se tijekom petka i subote postupno popuniti, no na vremensku situaciju će utjecati visinski ciklonalni vrtlog koji zahvaća Jadransko more, Balkanski i južni dio Apeninskog poluotoka i u sklopu kojeg će nam nastaviti pritjecati zrak bogat vlagom”, napisali su.

Isto tako, zbog svega napisanog, izdali su upozorenje za žitelje koji žive uz rijeku Savu: “Obzirom na prognoziran nastavak kišnog razdoblja na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine tijekom sljedećih nekoliko dana, ostvarene oborine bi mogle uzrokovati značajno podizanje vodostaja svih pritoka rijeke Save, a naročito njenih desnih pritoka”.


To su redom: “Una, Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Bosna, Vrbas, itd. Uslijed povećanih dotoka sa svih pritoka doći će i do povećanog dotoka rijeke Save u njenom srednjem i donjem dijelu toka u Hrvatskoj”, zaključili su.

Crno nam se piše, kaos dolazi sa sjevera: ‘Pogled na satelit sve govori’