U srijedu je objavljen novi Izvještaj o civilnoj i vojnoj spremnosti Europe koji je napisao savjetnik predsjednice Europske komisije Sauli Niinistö. U izvješću bivši finski predsjednik upozorava Europljane da bi trebali skladištiti zalihe hrane za slučaj izbijanja rata ili neke druge krize.
Izvještaj ističe da EU nije bio pripremljen ni za pandemiju COVID-19 ni za rusku agresiju na Ukrajinu te da mora prijeći “s reakcije na proaktivnu pripremu”. Kao dio ove strategije, EU bi trebala savjetovati kućanstva da budu spremna biti samodostatna najmanje 72 sata u slučaju nužde, navodi izvještaj.
Preporučuje državama članicama da svojim građanima pruže smjernice o skladištenju zaliha, evakuacijama i pristupu hitnim službama, među ostalim.
Climate change, hybrid attacks, disinformation.
Preparedness must become part of the underlying logic of all our actions and address the full spectrum of threats and risks.
Today we welcome the Niinistö report on strengthening Europe’s civilian and military preparedness and… pic.twitter.com/czPIK8YGI7
— European Commission (@EU_Commission) October 30, 2024
Objavljen popis potrepština
U izvještaju je popis raznih osnovnih potrepština koje bi kućanstva trebala imati u slučaju nužde, uključujući zalihe hrane, pića i lijekova, baterijsku svjetiljku i radio na baterije.
Savjeti su usmjereni na pripremu građana EU za izvanredne situacije, od novih pandemija do ekstremnih vremenskih prilika ili oružane agresije. Pandemija COVID-19 potaknula je ljude diljem svijeta da iznenada počnu skladištiti zalihe, što je dovelo do nestašica određenih proizvoda, zato bi bilo bolje da ljudi naprave zalihe unaprijed.
Iako izvještaj ne navodi rusku agresiju kao jedinu moguću prijetnju, navodi je kao značajnu. “Nemamo jasan plan o tome što će EU učiniti u slučaju oružane agresije na državu članicu. Prijetnja rata koju predstavlja Rusija za europsku sigurnost prisiljava nas da ovo pitanje stavimo u središte naše pripreme, bez potkopavanja rada na pripremi za druge velike prijetnje”, stoji u izvještaju.
Predsjednički izbori u Hrvatskoj: Državno izborno povjerenstvo objavilo sva pravila
‘Potrebna je veća samostalnost’
Izvještaj primjećuje da, iako prijetnju ruske agresije najviše osjećaju njezini neposredni susjedi, svaki ruski napad na državu članicu EU utjecao bi na svih 27 zemalja u bloku. “Teritorijalni integritet i politička neovisnost svake države članice neraskidivo su povezani s onima drugih država članica i EU u cjelini”, navodi izvještaj.
Izvještaj ističe da bi osnaživanje građana trebalo biti u središtu sveobuhvatne strategije pripreme te da bi Unija trebala podizati svijest i poticati samostalnost među svojim stanovništvom.
Također predlaže druge mjere na razini EU, uključujući da se najmanje 20 posto ukupnog proračuna izdvoji za jačanje sigurnosti i spremnosti na krize. Predlaže i plan za veću razmjenu obavještajnih informacija među zemljama EU-a.