Hrvatski crveni križ: Trebamo prevoditelje ukrajinskog jezika

Foto: Ivan Ramađa

Hrvatski Crveni križ objavio je da zbog trenutačne situacije s prihvatom izbjeglica trenutno postoji potreba za prevoditeljima s ukrajinskog jezika, a svi koji u tom dijelu mogu pomoći pozvani su da se jave na e-mail [email protected].

“Hrvatski Crveni križ izbjeglicama iz Ukrajine koje su u subotu navečer organizirano smještene u prihvatnom centru u Motelu Plitvice osigurao je osnovnu humanitarnu pomoć i psihosocijalnu podršku. Služba traženja Hrvatskog Crvenog križa pristigle je osobe evidentirala, te im po potrebi pomogla u kontaktu s bliskim osobama”, izvijestila je glasnogovornica HCK Katarina Zorić.

Navela je kako je sve to osigurano i osobama u istočnom dijelu Hrvatske, a prijavile su se Službi traženja osječkog Crvenog križa.

Iz Hrvatskog Crvenog križa pozvali su osobe iz Ukrajine koje su u Hrvatsku ušle i smjestile se u privatnom aranžmanu da se jave najbližem društvu Crvenoga križa kako bi ih se evidentiralo te im se osigurala potrebna pomoć. “Svi oni u Crvenome križu mogu dobiti humanitarnu pomoć: hranu, higijenu, odjeću, posteljinu… i psihosocijalnu podršku, kao i usluge Službe traženja a, budući da se u Hrvatskoj trenutno nalazi manji broj izbjeglica, Hrvatski Crveni križ uspješno odgovara na njihove potrebe iz postojećeg stanja zaliha”, istaknula je Zorić.

Nema potrebe za materijalnim donacijama

Trenutno, kaže, ne prikupljaju materijalne donacije za Ukrajinu i okolne zemlje jer nacionalna društva Crvenih križeva u tim zemljama odgovaraju na potrebe pristiglih ljudi. “Hrvatski Crveni križ u kontaktu je s njima i u ovome trenutku nisu iskazali potrebe za dodatnim materijalnim donacijama a ukoliko iskažu potrebe, Hrvatski Crveni križ obavijestit će javnost”, dodala je.

Također, dodala je, Hrvatski Crveni križ sa svojim društvima raspolaže i s dovoljnim brojem volontera, ali svi oni koji žele pomoći mogu se javiti najbližem društvu Crvenoga križa koji će ih angažirati po potrebi.