Evo kako će izgledati promet u Zagrebu: Grad objavio detalje velikih planova

Promet u Zagrebu (Foto: Damir Krajac / CROPIX)

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević u utorak je održao konferenciju za medije na kojoj je predstavio veliki plan kojim bi trebao popraviti stanje u prometu u metropoli.

Jedan od ključnih infrastrukturnih projekata u Zagrebu uključuje proširenje Branimirove ulice i Ulice Rudolfa Kolaka. Prvi radovi počinju na južnom dijelu grada, s izgradnjom novog ulaza, dok radovi na Sarajevskoj cesti, vrijedni 25 milijuna eura, započinju već sljedećeg tjedna. Planira se i širenje tramvajske mreže, projekt vrijedan 10 milijuna eura, a svi radovi trebali bi biti dovršeni do kraja 2025. godine, izjavio je gradonačelnik Tomašević.

“Planiramo izgradnju zapadno-jarunskog mosta koji će značajno smanjiti prometno opterećenje u zapadnom dijelu grada, osobito na Jadranskom mostu. Bit će to treći most preko kojeg će tramvaj moći prolaziti, a predviđeno je da koridor vodi prema novoj nacionalnoj dječjoj bolnici u Blatu. Most bi trebao biti završen do 2028. godine”, naveo je Tomašević.

Plan projekta novog Jarunskog mosta (Foto: Grad Zagreb)

Projekt ‘Podvožnjak Medpotoki’

Rekao je da će novi most imati tri prometne trake u oba smjera, kao i tramvajsku prugu u oba smjera, te biciklističke i pješačke trake. “Trenutno mijenjamo dozvole, otkupljujemo zemljišta, a iduće godine krećemo s izradom dokumentacije”, rekao je gradonačelnik.

Najavio je i projekt “Podvožnjak Medpotoki“, koji bi trebao povezati Aleju Bologne i Samoborsku cestu, što bi poboljšalo povezanost sjevera i juga. Vrijednost projekta je 35 milijuna eura, a radovi će trajati 18 mjeseci i započet će sljedeće godine.

Još jedan važan projekt je izgradnja Šarengradske ulice od Vukovarske do Jadranskog mosta, s četiri prometne trake. Cilj je rasteretiti Savsku cestu i širi centar, a radovi bi trebali početi 2026. godine. Tomašević je istaknuo da se rješavaju dugogodišnja pitanja te da su blizu konkretnih investicija.

Podvožnjak Medpotoki (Foto: Grad Zagreb)

Integracija Hrvatskih željeznica u gradski promet

Zatim je govorio o integraciji Hrvatskih željeznica u gradski promet. “U svakom gradu je željeznica ključni dio urbanog prometa. Za sad to dobro funkcionira u smjeru zapad-istok, ali nema željeznice sjever-jug. Tri godine slušam najave o tome, mi tu nismo u direktnoj nadležnosti. Trebalo bi uvesti tri stanice. Na primjer u Novom Zagrebu oko trokuta- negdje na Savskom mostu te negdje na Vukovarskoj”, predložio je.

Tomašević najavio goleme promjene u Zagrebu: Evo kako će odsad izgledati parkiranje u gradu


Najavio je i povezivanje Zračne luke Franjo Tuđman s Glavnim kolodvorom, no dodao da bi to bilo komplicirano jer bi prometnica morala prolaziti ispod mjesta gdje su smješteni novi rafalei pa bi morali koordinirati s Ministarstvom obrane. “To je zapravo područje Zagrebačke županije, odnosno Velike Gorice”, rekao je.

O pitanju vozača kojih nedostaje, rekao je da nema krize po pitanju vozača tramvaja te da traže pet novih vozača, no da je veći problem s potražnjom vozača autobusa, jer se zapošljavaju i u gradovima u inozemstvu, poput Graza. Pokušavaju držati plaće konkurentima, a rekao je da je situaciju puno gora u gradovima poput Rijeke.