Brojni ne znaju za ovu pojavu u trgovinama: Jeftina jaja ‘pomela’ konkurenciju

Prodaja jaja, ilustracija (Foto: Srecko Niketic/CROPIX)

Uoči Uskrsa cijena jaja u Hrvatskoj pada. Iako domaći proizvođači povećavaju proizvodnju u ovo doba godine, ne mogu biti konkurenti uvoznim jajima iz Ukrajine. Uvoz je porastao za 74 posto te je domaće tržište preplavljeno ukrajinskim jajima. Cijene domaćih jaja tako su niže.

Domaće tržište ne može pratiti poplavu uvoza iz puno veće zemlje. Hrvatska je ukupna proizvodnja bazirana na dva milijuna konzumnih nesilica, dok u Ukrajini samo jedan veliki proizvođač temelji proizvodnju na četiri do pet milijuna nesilica, navodi Novi list.

Ukrajinska je proizvodnja jaja koncentrirana na mali broj velikih proizvođača koji raspolažu velikim zemljišnim resursima, tj. sirovinskom bazom. Sve to utječe na veliki volumen proizvodnje i manje troškove, radi čega Hrvatska u startu gubi konkurentnost pred proizvodnim divom.

Kutija jaja, ilustracija (Foto: Josko Supic / CROPIX)

Razorno djeluje

U Croatiastočaru ističu da u svakoj animalnoj proizvodnji stočna hrana ima stavku veću od 60 posto, odnosno najveći je trošak. Ukrajinski megafarmer ima na stotine tisuća hektara, dok hrvatski peradari praktički gotovo nemaju zemlje, pa već tu značajno gube u utrci. U Croatiastočaru dodaju i da je uvoz jaja iz Ukrajine najveći te da razorno djeluje na taj sektor.

Bilanca uvoza i izvoza jaja i proizvoda od jaja u 2024. kaže da je lani realiziran uvoz konzumnih i rasplodnih jaja od oko 15 tisuća tona, što je povećanje uvoza u količinama za 70 posto, dok je vrijednost uvoza bila oko 35 milijuna eura, što je rast za 35 posto.

“Na veliko povećanje uvoza najvećim dijelom utjecao je uvoz konzumnih jaja za 74 posto koji je eskalirao u zadnjem prošlogodišnjem tromjesečju, kada je uvoz bio gotovo četverostruko veći u odnosu na prethodno razdoblje. Istovremeno, domaći proizvođači za blagdansku potrošnju bili su priredili pet puta više robe nego inače, no s tim uvozom nisu konkurentni. Riječ je o direktnom uvozu konzumnih jaja iz Ukrajine”, rekao je za Novi list predsjednik Croatiastočara Branko Bobetić.

Zagrepčanka nikad ne kupuje jaja na akciji: Objasnila i zašto ih kupuje samo u L veličini


‘Svi se bune’

Istovremeno je i značajno rastao izvoz, u količini od oko 8000 tona. Utrostručena mu je i vrijednost u odnosu na 2023. i iznosila je 16,5 milijuna eura. Pokrivenost je uvoza izvozom u ovom sektoru približno na razini od 50 posto. Uvoz kilograma jaja 2024. bio je prosječnih 2.24 i izvoz 1.98 eura, u 2023. uvoz je tekao uz prosječnih 2.81 za kilogram i 2.33 eura za izvoz.


S obzirom na toliki porast uvoza u ovom, ali i drugim sektorima, Bobetić je posjetio na uvođenje određenih zaštitnih mjera poput carina, koje se kod jaja već primjenjuju ili će se primjenjivati. Europski proizvođači, što uključuje i one domaće, nisu inače konkurentni.

“Cijela Europa nije konkurentna u odnosu na ukrajinske proizvođače i zato je Europska komisija bila donijela mjeru, postavila limit količina uvoza iz Ukrajine koji ide bez carina, a kada se dosegne ta kvota, kao sada, iza toga trebaju stupiti na snagu dodatna opterećenja, carine ili prelevmani. Kako će završiti ta poplava jaja iz Ukrajine ovisi o Europskoj komisiji, svi se bune, i Poljaci i Mađari i Rumunji”, kazao je Bobetić.

Jaja na tržnici, ilustracija (Foto: Damjan Tadic / CROPIX)

Smanjili proizvodnju

Zbog svih pritisaka tržišta hrvatski proizvođači smanjuju proizvodnju. Mala obiteljska gospodarstva poput onog Darija Horvata kod Đakova odlučuje se na povlačenje iz trgovačkih lanaca.

“Zbog svega, mi smo svjesno smanjili proizvodnju na 1300 koka i oko 1000 jaja dnevno i sada radimo s kupcima za koje je isplativo raditi, koji se ne postavljaju ucjenjivački kao trgovački lanci, za pekarnice, kolačare, manje radnje i obrte, a prodajemo i na kućnom pragu te na tržnicama u Osijeku i Vukovaru. Odustali smo od trgovačkih lanaca. Kada smo s njima prije radili, robu smo morali davati ispod 14, 15 centi, dva puta ste godišnje bili obvezni na akcije, a skupo je i mjesto na trgovačkoj polici. Išli smo na smanjenje proizvodnje, ali na sigurne brojke u prodaji”, pojasnio je Horvat.

U prošlotjednim je akcijama jedan strani trgovački lanac pakiranje od šest bio jaja s cijenom 2,29, stavio na akciju za 1,79 eura, u drugom je pakiranje od 10 komada bilo 2,39 eura, dok su domaća jaja iz seoskog uzgoja oko 2 eura.

Zagrepčanka htjela kupiti jaja pa joj prisjelo: ‘Tko zna što rade kad ih nitko ne vidi’

‘Direktna ugroza’

U ovom trenutku cijena im u vodećim trgovačkim lancima, ali i u oglasnicima, ide i do 3 eura. Podsjećamo, među 70 proizvoda s ograničenom cijenom su i jaja, razred M, kavezni uzgoj, 10 komada, na cijenu do 2,45 eura.

Najavljena je i namjera dviju ukrajinskih tvrtki da ulažu u megafarme u peradarskom sektoru u Hrvatskoj. Njih je sa zabrinutošću dočekao i Tomo Mitrović s farmom u Vučevcima pokraj Đakova.

“Direktna je to ugroza, zlo za nas male proizvođače jer će te megafarme izići s niskim cijenama koje mi mali nećemo moći pratiti. Dođe li do toga, bit će velikih problema. Ne znam kako se boriti protiv toga”, komentirao je dugogodišnji peradar.

Doktor pojeo 720 jaja u mjesec dana da razbije mit: Objavio što mu se dogodilo s tijelom