Banke u velikom problemu, novac bi mogao curiti i iz Hrvatske: O ovom se potiho priča od 2013.

Euro ilustracija (Foto: Pixabay)

Europska središnja banka (ECB) nada se da bi politika podrške kriptovalutama vezanim uz dolar, kakvu zastupa američki predsjednik Donald Trump, mogla ubrzati donošenje zakona o digitalnom euru, izjavio je član Uprave ECB-a Piero Cipollone za Reuters.

ECB je već predstavila svoju digitalnu valutu kao elektronički novčanik pod jamstvom središnje banke, a bio bi neovisan o američkim platnim sustavima poput Vise i PayPala.

Cipollone smatra da Trumpov plan podrške kriptovalutama vezanim za dolar povećava potrebu razvoja europske digitalne valute. Širenjem “stablecoina” razvijenih u Americi povećala bi se dominacija SAD-a na financijskom tržištu, a Europa bi još jače bila ostavljena u prašini.

‘Mnogo je faktora na stolu’

Iako je Europska komisija još 2023. predložila zakon o digitalnom euru, napredak je usporen zbog skepticizma zakonodavaca i bankara. No, Cipollone vjeruje da politička scena postaje sve svjesnija ovog pitanja te da bi se shodno tome proces donošenja zakona mogao ubrzati.

Nada se da će Europski parlament i Vijeće EU-a završiti rad na zakonu o digitalnom euru prije ljeta, čime bi se otvorio put za pregovore s Komisijom. Time bi nova pravila mogla biti dovršena do studenog te bi nadležni u ECB-u trebali konačno glasati o tome pokreću li digitalnu valutu.

“Politički procesi su složeni i mnogo je faktora na stolu”, rekao je Cipollone. “Naravno, što prije to bolje, ali potpuno razumijemo njihove potrebe”, komentirao je, a jedan od europarlamentaraca smatra da će Parlament pripremiti izvještaj najkasnije do ljeta.


Na snazi nova pravila, zbog klima uređaja stižu kazne i do 10 tisuća eura: Susjedi se ‘cinkaju’


ECB planira ograničiti iznos digitalnog eura

Stablecoinovi omogućuju izloženost kratkoročnim kamatnim stopama službene valute i mogu se koristiti za plaćanja, no njihovo širenje zabrinjava ECB.  Cipollone upozorava da bi korištenje američkih stablecoinova u Europi moglo dovesti do premještanja depozita iz europskih banaka u SAD.

Istovremeno, europske banke strahuju da bi digitalni euro mogao smanjiti njihove depozite, jer bi korisnici mogli premjestiti novac u sigurniji elektronički novčanik ECB-a. Kako bi spriječila takav scenarij, ECB planira ograničiti iznos digitalnog eura na nekoliko tisuća eura, bez kamata.

Dok su Nigerija, Jamajka i Bahami već pokrenuli digitalne valute središnjih banaka, a 44 zemlje provode pilot projekte, Trump je zabranio izdavanje digitalne valute Američke središnje banke.