Porastom temperatura i dolaskom proljeća u dvorištima se, vrtovima, pa čak i na terasama, sve češće bilježe slučajevi pojavljivanja zmija. Stručnjaci upozoravaju da ove gmazove privlače određeni mirisi, pa bi određeni preventivni koraci mogli biti ključni u zaštiti doma.
Stručnjak za zmije i osnivač web stranice Pest Control Weekly, A.H. David, objašnjava da zmije mirise ‘osjete’ putem hemorecepcije, koristeći Jakobsonov (vomeronazalni) organ koji im se nalazi u ustima. Tim putem, one prate tragove plijena i drugih zmija.
Četiri su ključna mirisa koji mogu privući zmije, a to su prvenstveno ptičji izmet i gnijezda. Miris ptica, njihovih jaja ili gnijezda može privući zmije. Pojilice i hranilice za ptice dodatno povećavaju rizik jer privlače i glodavce, čestu hranu zmija.
Slikao ‘bliski susret’ na popularnoj stazi do Sljemena: ‘Ja bih trčala glavom bez obzira’
Sezona parenja
Nadalje, to je miris izmeta glodavaca. Čak i ako ne postoje živi miševi ili štakori, njihov urin ili izmet mogu signalizirati zmijama da se plijen nalazi u blizini. Preporučuje se redovno čišćenje i zatvaranje izvora hrane.
Mirisi vodozemaca i riba su treći miris koji privlači zmije. Žabe i ribe su čest plijen zmijama koje žive u blizini vode. Ako imate ribnjak ili umjetno jezero u dvorištu, stručnjaci savjetuju upotrebu prirodnih repelenata na rubovima vodenih površina.
Feromoni drugih zmija posljednji su privlačni miris. Tijekom sezone parenja, mužjaci se mogu privući u područja u kojima se nalaze ženke putem kemijskih signala, što može dovesti do povećane aktivnosti zmija u okolini kuće.

Savjeti stručnjaka
Kako biste smanjili rizik, stručnjaci preporučuju redovno čišćenje dvorišta, uklanjanje gustog raslinja, kamenja i drvenih gomila koje mogu poslužiti kao sklonište. Također, trebalo bi ukloniti izvore hrane za zmije, uključujući glodavce, ptice i insekte. Preporučljivo je koristiti komercijalne repelente specifično formulirane za zmije.
Od prirodnih sredstava koja odbijaju zmije navodno su najefikasniji cimet, limun, trava, neven, soda bikarbona, pelin i naftalin. Stručnjaci podsjećaju da je svaka preventiva korisnija od suočavanja sa zmijom licem u lice. U toplijim mjesecima, oprez i redovno održavanje prostora oko kuće mogu napraviti ključnu razliku.
Iz Hrvatskoj zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) ističu da su otrovni zmijski ugrizi hitno medicinsko stanje koje se mora odmah liječiti. Ako je došlo do ugriza bitno je ostati miran i priseban, ne trčati i ne paničariti, jer ćemo time izazvati brže širenje otrova po tijelu. “Kako smo prepoznali da se radi o nekoj u Hrvatskoj prisutnih otrovnica, treba ugriženu osobu što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove ili nazvati Hitnu pomoć na brojeve 94 ili 112, radi primanja antidota”, navode uz HZJZ-a.
Na Medvednici itekako ima zmija otrovnica: Od ovih nekoliko stvari bježe glavom bez obzira