Veliki problemi za Vatrene, a slijedi svjetski prvak: Kako kreirati čudo?

Osijek, 030622. Stadion Gradski vrt. Utakmica 1. kola skupine A Lige nacija Hrvatska - Austrija. Na fotografiji: Marcelo Brozovic, Luka Modric. (Foto: Damir Krajac / CROPIX)

Ponedjeljak može biti jako opasan dan za hrvatsku reprezentaciju. U Splitu Dalićevi izabranici čekaju Francusku, našeg tradicionalno neugodnog suparnika, koji nam je dvaput uzeo mjeru u našim „utakmicama stoljeća„.

Maznuli su nas u polufinalu Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine (1-2, kao i prije četiri godine u finalu svjetske smotre u Rusiji (2-4). I inače, u odigranih osam međusobnih utakmica s Francuskom, Hrvatska ima samo dva remija i čak šest poraza. Nakon kraha koji je zadesio našu reprezentaciju u dvoboju protiv Austrije u Osijeku (0-3) utakmica protiv Francuske dolazi baš u nezgodan trenutak.

Još jedna „porcija„ definitivno bi narušila samopouzdanje i vjeru u naših reprezentativaca, kao i u stručnom stožeru. K tome, i Francuzi dolaze u Split, vaditi se i opravdati nakon lošeg starta u Ligi nacija. Podsjetimo, Francuska je izgubila od Danske 2:1 u utakmici A skupine Lige nacija. Svjetski prvaci poveli su golom Karima Benzeme u 51., minuti, ali su Danci okrenuli golovima Andreasa Corneliusa u 68. i 88. minuti. Kylian Mbappe izašao je na poluvremenu zbog bolova u koljenu dok je Raphael Varane sjeo na teren u 61. minuti i izašao.

Još konkretno nije poznata težina ozljeda. Ipak, francuski mediji pišu da će protiv Hrvatske vjerojatno biti bez Mbappea i Varanea. I ako ih i ne bude, Francuska opet ima sjajnu momčad, ima toliko kvalitetnih igrača da bez problema može složiti tri vrhunske reprezentacije. I s pravom se bojimo da dvoboj u Splitu ne shvate isuviše ozbiljno. I da nas ne razvale.

Francuzi to mogu! Što će napraviti naš izbornik Zlatko Dalić? Morati će postaviti našu najbolju postavu, ali većina igrača iz te postave su iscrpljeni. Zaista, kako se postaviti, osloniti se na svježinu ili iskustvo? Još jedna zvučna pljuska mogla bi poremetiti ne samo vjeru i samopouzdanje u reprezentaciji, već i odnose.

Što nikako ne bi bilo dobro. Kolikogod Liga nacija u planovima i Saveza i našeg izbornika nije prioritetna opet je egzaktna i svaki teški poraz nosi svoje posljedice. A naša ih je nacionalna nogometna vrsta baš u Ligi nacija doživjela hrpu. Zato se i bojimo toliko Francuza!