POVIJESNI plasman Sj. Irske, nastala GUŽVA u skupini D (VIDEO)

Facebook

Albanci i Srbi odigrali su bez incidenata, Sj. Irska pobjedom protiv Grka plasirala se na Euro, a stvari su se dosta zakomplicirale u skupini D.

Skupina I

Albanija – Srbija (0:2)

Utakmica je na svu sreću protekla bez incidenata. Prva izgledna prilika djelo je Branislava Ivanovića, kada je u 22′ opalio preko grede. Pogodak je pao u 36′ zabio je nakon dobre akcije Ljajić, ali je poništen jer je Tošić potpuno nepotrebno startao na vratara Berishu. Rezultat se nije mijenjao do poluvremena, a u nastavku najbolju priliku Albanaca vidjeli smo u 77′ kada je Cikalleshi sjajno probio obranu i pucao, no Stojković je bio spreman. Srbi uzvraćaju dobrim pokušajem preko Kolarova iz slobodnjaka, ali i on je neprecizan. Utakmica je riješena u sudačkoj nadoknadi kada se Ljajićevoj lopti u prostor izmaknuo Mitrović i prepustio Kolarovu udarac za 0:1. Dvije minute kasnije Ljajić odigrava kontranapad snova, uzima loptu na nekih 60-ak metara i kreće u sprint, izbacuje na sredini igrača Albanije i juri prema vratima Berishe kojeg na koncu svladava lobom za 0:2.

Portugal – Danska (1:0)

Portugal je osigurao plasman na Europskom prvenstvu minimalnom pobjedom protiv Danaca. Junak utakmice bio je Joao Moutinho koji je u 66′ uspio zabiti pobjedonosni pogodak. Utakmica ni je baš bila najzanimljivija osim ako ne uživate gledati Cristiana kako igra loše.

Trenutno stanje u skupini i je: Portugal je prvi sa 18 bodova, slijedi Danska sa 12, Albanija sa 11, Srbija ima 4 boda dok je posljednja Armenia s 2.

Skupina F

Sjeverna Irska – Grčka (3:1)

Iznenađenje kvalifikacija je definitivno Sj. Irska. Pobjedom protiv Grka napravili su povijesni podvig plasiravši se izravno na Euro. Krenuli su silovito, ali prvo gol pao je tek u 35′ kada su odlično probili po desnoj strani. Dallas je ubacio u sredinu gdje je sam bio kapetan Davies koji poentira za 1:0. Grci su mogli izjednačiti do poluvremena preko Mitroglua, ali napadač je pogodio vratnicu. Sj. Irci povisuju na 2:0 u 49′ preko Magennisa nakon Norwoodova ubačaja iz kuta. Treći i posljednji pogodak za Irce postigao je ponovno Steven Davies u 58′. Grci su malo ublažili težak poraz pogotkom Aravidisa u 87′.

Rumunjska – Finska (1:1)

Neriješen rezultat zakomplicirao je život Rumunjima kojima u posljednjem kolu igra samo pobjeda žele li nastaviti natjecanje. Utakmica nije baš vrvila lijepim potezima ni akcijama sve do 67′ kada su Finci poveli preko Pohjanpala koji je sjajnim udarcem u donji lijevi kut svladao Rumunje. Na novi pogodak čekala se sudačka nadoknada kada je Hoban uspio izjednačiti na 1:1.

Mađarska – Farski Otoci (2:1)

Farski Otoci još su jednom priredili pravo iznenađenje postignuvši pogodak u 11′, strijelac je bio Jacobsen. Rezultat su uspjeli čuvati sve do 63′ kada je izjednačujući pogodak postigao Daniel Bode. Vrlo brzo popustili su i primili još jedan gol. Presudio im je u 71′ ponovno Bode. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, a valja spomenuti kako je igrač gostujuće momčadi, Gregersen, zaradio crveni karton u sudačkoj nadoknadi.

U skupini F Sjeverna Irska je prva s 20 bodova, Rumunjska je druga sa 17, dok im Mađari sada dišu za vratom s 15 bodova. Finska je četvrta sa 11 bodova dok na opće iznenađenje Farski Otoci nisu zadnji već sa šest bodova griju peto mjesto, posljednja je Grčka, nekadašnji Europski prvak.

Skupina D

Irska – Njemačka (1:0)

Irska je sve bliža plasmanu izravnom plasmanu na Europsko prvenstvo, a veliki korak napravili su protiv Njemačke pobjedom od 1:0. Nijemci su krenuli odmah s napadima. Veliku šansu su imali u 8′ kada je Reus opalio iz voleja, lopta se odbija u korner, nastavili su odmah nakon kornera Boateng, pa onda u 13′ Gundogan. Nijemci su postigli pogodak u 19′, ali u zaleđu je bio Ozil. Isti je imao veliku priliku u 41′, ali nije ju iskoristio. U nastavku su prijetili Muller i Schurrle. Odgovor Iraca čekao se gotovo sat vremena kada je Murphyjeva lopta fijuknula pored vratnice. Do vodstva i konačinh 1:0, Irci dolaze u 70′ preko Shanea Longa koji tek ušao u igru. Do kraja su Nijemci još malo prijetili, ali lopta nije ušla.

Škotska – Poljska (2:2)

Poljaci i Irci vode mrtvu trku za drugo mjesto sa po 18 bodova, Poljska bi si pobjedom nad Škotima malo olakšala plasman, ali mogu biti sretni što su uopće izvukli remi. Zabio je za Poljake, a tko drugi do Lewandowski i to već u 3′ minuti. Ugasili su se tada Poljaci, a Škoti krenuli i napravili preokret. Zabio je prvo u 45′ Ritchie, da bi Fletcher u 62′ inicirao vodstvo. Sve je izgledalo idilično dok na scenu nije nastupio Lewandowski, još bi nekako i progutali tu gorku pilulu da je zabio ranije, ali baš kako je otvorio utakmicu tako ju je i zatvorio. Izjednačujući pogodak postigao je u 94′ na opću nevjericu Škota.

Gruzija – Gibraltar (4:0)

Utakmica bez značaja, Gruzija je na petom mjestu skupine s devet bodova i nema više šanse kao niti Gibraltar koji je posljednji bez ijednog boda. Do pobjede su došli dvama pogotcima Vatsadzea u 30′ i 45′, dok su po jedan pogodak zabili Okriashvili u 35′ te na kraju utakmice u 87′ zabio je Kazaishvili.

U skupini D prava je gužva. U svega dva boda nagurale su se Irska, Poljska i Njemačka i za sada niti jedna nema siguran prolaz danje. Prva je Njemačka s 19, slijedi Poljska s 18 kao i trećeplasirana Irska, Škoti su četvrti s 12 bodova, dok su bez izgleda Gruzija sa devet te posljednji Gibraltar bez bodova.