Gospoda iz uprave moraju početi raditi: Dinamo mora riješiti dva problema

Trener Dinama Fabio Cannavaro (Foto: Josip Bandic / CROPIX)

Sve se više priča o otkazu Fabiu Cannavaru, a koliko god to pomalo suludo zvučalo Dinamo nas je ove sezone navikao na sulude promjene trenera. Otišao je Jakirović, a onda i Bjelica, pa zašto ne bi i Cannavaro. No, prije Jakirovića iznenada je otišao Bišćan, a prije Bišćana Čačić. Sve su to otpremnine koje je Dinamo mora platiti, a nitko nije izašao u javnost i komentirao trošenje novca na njih.

Jakirović je otišao nakon debakla protiv Bayerna gdje je Dinamo poražen s 9:2. Uz to, pet dana ranije poražen je i od Hajduka pa kombinacija toga rezultiralo je otkazom. Nova uprava Dinama htjela je Jakirovića smijeniti već na ljeto, ali bio bi to nelogičan potez s obzirom na to da je izvukao Dinamo iz ponora i uzeo duplu krunu te prezimio u Europi.

Jasno da nova uprava nije bila “obožavatelj” lika i djela Sergeja Jakirovića kojeg je dovela ona prijašnja uprava na čelu s Peras i Antolićem, ali i zbog toga što je dok je bio trener Zrinjskog otvoreno hvalio Zdravka Mamića. Što se tiče njegove otpremnine, iako se pričalo da je dobio 500 tisuća eura, prema nekim izvorima Jakiroviću je isplaćeno šest plaća pa je tako dobio oko 300 tisuća eura. Treba naglasiti da je Dinamo za njega platio odštetu Rijeci u iznosu od 100 tisuća eura.

Fabio Cannavaro (Foto: Ronald Gorsic / CROPIX)

Rješenje mora biti dugoročno

Ante Čačić je, prema raznim izvorima, na ime otpremnine zaradio 1,1 milijun eura, Igor Bišćan oko 800 tisuća, a Nenad Bjelica malo manje od 2 milijuna eura. Dakle, ima se, može se. Dinamo je na trenere tako u manje od dvije godine potrošio više od 4 milijuna eura.

Vratimo se malo u povijest, točnije u proljeće 2023. Ante Čačić dobio je otkaz nakon poraza od Šibenika u polufinalu kupa iako je naslov praktički već osigurao. Zamijenio ga je Igor Bišćan koji je poražen od Hajduka u 1. kolu HNL-a, a onda šokantno ispao od AEK-a u Ligi prvaka. Iako je uprava rekla da mu vjeruje samo 24 sata kasnije Bišćan je bio bivši.

Otkaz Cannavaro trebao bi Dinamo koštati oko 2 milijuna eura, ali otpremnina nije tako veliki problem koliko ego uprave. Oni su smijenili Bjelicu koji poznaje svaki centimetar HNL-a, a doveli čovjeka koji je za HNL čuo tek kada ga je netko iz istog kontaktirao. Morali bi priznati grešku i to skupu grešku, a i zamjenu nije tako lako naći.

Napete scene na kraju utakmice, s klupe Dinama vikali sucu: ‘Nije ovo balet’

Potencijalni treneri

Predsjednik kluba Velimir Zajec nikada nije krio svoje simpatije prema Bišćanu. Traje ta ljubav još dok je Bišćan kao igrač bio mlada nada kluba s Maksimira. Bišćan je vrlo blizak Dinamovoj upravi, ali sam Zajec je rekao da se ne petlja u sportsku politiku kluba pa tko zna onda što uprava ima u mislima.


Navijači zbog stava i načina igre, ali i neupitnoj ljubavi prema Dinamu zazivaju Željka Sopića. Ako je Cannavaro dobio priliku voditi Dinamo bez nekih posebnih trenerskih referenci zašto je ne bi dobio i Sopić koji se s Rijekom protiv Dinama borio za dva trofeja praktički do kraja.

Spominju se uvijek Garcia i Kek, ali i Mario Kovačević koji radi čudesan posao u Slaven Belupu. Ono što je ključno ako i dođe do smjene slavnog Talijana novi trener ne smije biti privremeno rješenje već mora biti trener za sljedeću sezonu. On treba planirati transfere sa sportskim direktorom. E, tu dolazimo do još jednog problema. Dinamo nema sportskog direktora.

Velimir Zajec (Foto: Ranko Suvar / CROPIX)

Bijes navijača

Marko Marić smijenjen je prije mjesec dana, a Dinamo mora dovesti njegovu zamjenu koji će planirati transfere na ljeto. Dakle, Dinamu trebaju trener i sportski direktor koji će kroz suradnju sagraditi momčad za sljedeću sezonu. Dođe li opet do situacije kao na zimu Dinamo bi ponovno mogao biti izgubljen. Tada je Bjelica tražio svoje igrače, a Marić je gurao svoje. Rezultat? Otkaz i otpremnina Bjelici.

Ova uprava dobila je veliku podršku navijača, ali svojim neodgovornim ponašanjem i šutnjom te lošim poslom sada izazivaju njihov bijes. Ima tu dobrih ljudi, koji rade dobar posao, ali svi zajedno moraju naći rješenje za izlaz iz ove situacije. Financijske uvjete imaju, momčad ima podršku unatoč svemu, ugled imaju na upravi je sada da se probudi i počne raditi. Kako kaže pjesma sa sjevera: “Zato ne dvoumi se, niti dvije sekunde. Sad te zove Dinamo!”

Bjelica je predvidio gdje će se Dinamo najviše raspasti, otkaz je sve presjekao