U četvrtak počinju Dani hrvatskog filma: Pogledajte bogat filmski program!

Dani hrvatskog filma održat će se od 16. do 19. rujna 2020 godine u kinu Tuškanac, a nagrađuju se filmovi u igranoj, dokumentarnoj, animiranoj, eksperimentalnoj i namjenskoj konkurenciji

Selektor u igranoj kategoriji bio je Antonio Nuić, u dokumentarnoj Boris Poljak, a u animiranoj Jelena Oroz. Eksperimentalne filmove birala je Ana Hušman, a namjenske Vanja Sremac.

Popis odabranih filmova možete pronaći u nastavku teksta. Novosti o festivalu objavljivat će se na internetskoj stranici https://dhf.hr/.

Filmovi u konkurenciji 29. DHF-a natječu se za Grand Prix Dana hrvatskog filma, nagrade Oktavijan Hrvatskog društva filmskih kritičara, Nagradu Jelena Rajković Hrvatskog društva filmskih redatelja, nagradu Vladimir Vuković koju dodjeljuje Hrvatsko društvo filmskih kritičara i Nagradu publike.

Dani hrvatskog filma tradicionalno se smatraju smotrom najboljih novih domaćih kratkih i srednjometražnih igranih, dokumentarnih, eksperimentalnih, animiranih i namjenskih filmova koja od 1992. godine nudi uvid u kvalitetu i raznolikost naše kinematografije na svim razinama – onoj prvih profesionalnih, pa i studentskih radova, kao i na onoj etabliranih zvijezda. U posljednjim godinama DHF, međutim, nije više tek jedno od najranijih ishodišta bujajuće hrvatske scene filmskih festivala, već i dinamično slavlje sedme umjetnosti izrazite relevantnosti.


 S obzirom na recentno žanrovsko i rodno bogatstvo hrvatskog kratkometražnog filma, koji nije više tek demonstracijski poligon budućih redatelja i redateljica dugometražne forme, već samosvojna umjetnička vrsta ovjenčana nizom međunarodno relevantnih nagrada, njegova prezentacija u sklopu DHF-a postaje jednom od ključnih točaka praćenja inspiracija i smjera razvoja domaće kinematografije.

Selekcija 29. Dana hrvatskog filma

IGRANI FILM
Selektor: Antonio Nuić

Amerika, r. Borna Zidarić, ADU Zagreb, 14’03”
Bepo, r. Filip Antonio Lizatović, Blank_filmski inkubator, 16’42”
Brod u boci, r. Karlo Gagulić, Blank_filmski inkubator, Apolos produkcija, 16’17”
Druker, r. Rino Barbir, Blank_filmski inkubator, 18’33”
Groblje Slonova, r. Filip Mojzeš, Zagreb film, 13′
Janje, r. Nina Violić, Spiritus movens, 15′
Jugo, r. Lucija Bosančić, UMAS, Kinoklub Split, Udruga Kazimir, 19’31”
Južno voće, r. Josip Lukić, ADU Zagreb, 19’53”
Kad si mlad, r. Andrija Tomić, ADU Zagreb, Kinoklub Split, 8’46”
Krhko, r. Tomislav Šoban, ADU Zagreb, 23′
Kućica, r. Jakov Nola, ADU Zagreb, 25’03”
Prvi mačići, r. Ante Mitrović, ADU Zagreb, 20’17”
Raj, r. Mitja Ličen i Sonja Prosenc, Monoo (SI), Wolfgang&Dolly (HR), 25′
Santa Cruz, r. Igor Jelinović, Blank_filmski inkubator, 19’24”
Slova, r. Bojan Radanović, ADU Zagreb, 12’12”
The Stamp, r. Lovro Mrđen, ADU Zagreb (HR), LUCA School of Arts – Campus NARAFI Film (BE), 18’52”
Tina, r. Dubravka Turić, Zagreb film, 14’30”

DOKUMENTARNI FILM
Selektor: Boris Poljak

70, r. Nebojša Slijepčević, Umjetnička organizacija Paradoks, 48′
Baka, r. Borna Zidarić, ADU Zagreb, 23’29”
Berge Istra, r. Dražen Majić, HRT, 102′
Breed, r. Paula Skelin, Blank_filmski inkubator, 17’07”
Catstream, r. Sunčica Ana Veldić, Dinaridi film, 18’43”
Gavran 101, r. Biljana Čakić, Menorah film, 97′
Imaš još nade za pobjedu, r. Marko Bičanić, ADU, 14’45”
Ivanova igra, r. Tomislav Žaja, Gral film, 52′
Još uvijek ne znam,  Bela Bračko-Milešević, Blank_filmski inkubator, 5’14”
Kaj to ja radim?, r. Mario Papić, Renko Productions, 14’49”
Karantena, r. Goran Markoš, Goran Markoš i Java music, 14’49”
Komad Mirana, r. Neda Janovski, Marija Cvreković, Miran Cencič, Blank_filmski inkubator, 7’56”
Mjesec u travnju, r. Antonija Šitum, Blank_filmski inkubator, 24′
O jednoj mladosti, r. Ivan Ramljak, ADU Zagreb, 77′
Odjeci, r. Matej Đuzel, Adria Visio d.o.o., FLIP CLIP, 3′
Ombra della luce, r. Dragana Sapanjoš, Pulska filmska tvornica, 17’52”
Ono drugo selo, r. Jadran Boban, FADE IN, 73′
Pouke o čovječnosti, r. Branko Ištvančić, Artizana, 53′
Prazni sati, r. Mate Ugrin, Berlin University of Arts (DE), Dinaridi film (HR), 11′
Sonnyboy iz Stubičke Slatine, r. Aleksej Pavlovsky, HRT, 30’02”
Teški dani, r. Jakov Torić, Blank_filmski inkubator, 6’58”
Za let si dušo sigurna, Ante Mitrović, ADU, 28’44”

ANIMIRANI FILM
Selektorica: Jelena Oroz

Arka, r. Natko Stipaničev, Kreativni sindikat, 14’40”
Cockpera, Kata Gugić, Zagreb film, ALU Zagreb, 4’34”
Crni vuk, bijeli vuk, r. Ivana Guljašević Kuman, Igubuka, 5′
I’m Not Feeling Very Well, r. Sunčana Brkulj, ALU Zagreb, 3’33”
Iris, r. Lucija Bužančić, Zagreb film, 8’14”
Izvan sebe, r. Stella Hartman, Zagreb film, ALU Zagreb, 2’42”
Jež Bodljikavko, r. Tihoni Brčić, Zagreb film, 6’47”
Kula, r. Sunčana Brkulj, ALU Zagreb, 3’58”
Odrasti u malo drvo, r. Noemi Ribić, Zagreb film, ALU Zagreb, 5’40”
Pustolovine Glorije Scott – Umorstvo u katedrali, r. Matija Pisačić, Tvrtko Rašpolić, Kinematograf (HR), Papa Films (RS)
The Room, r. Hrvoje Wächter, GHP, 4’47”

EKSpERIMENTALNI FILM
Selektorica: Ana Hušman

Adeptus, r. Klara Dujmović, Blank_filmski inkubator, 10’19”
ALEPH ZETA ( XVII ): The Star, r. Ana Buljan, producentica Ane Buljan, 11’17”
Anka i Bogi, r. Nina Matusina, Blank_filmski inkubator, 6’23”
Autobahn, r. Bela Bračko-Milešević, Blank_filmski inkubator, 2’46”
Colonello Futurista, r. Vladislav Knežević, Zagreb film, 18’48”
Corpus, r. Petra Pavetić Kranjčec, Blank_filmski inkubator, 3’47”
Home, r. Lea Vidakovic, producentica Lea Vidakovic, 10′
Hotdog, r. Dora Brkarić, Blank_filmski inkubator, 4’30”
Kada se probudim, r. Goran Nježić, BAKA productions, 8’08”
Kući, r. Jelena Ratko, Blank_filmski inkubator, 11’46”
Mikrokazeta – najmanja kazeta koju sam ikad vidio, r. Igor Bezinović i Ivana Pipal, Bonobostudio (HR), Teorija na delu (RS)
One left, r. Ramona Boban Vlahović, Blank_filmski inkubator, 2’08”
Potraga Za, r. Petra Patafta, Blank_filmski inkubator, 8’05”
Prijelaz, r. Vedran Šuvar, Kinoklub Zagreb, Kino klub Split, Akademski filmski centar Beograd, 9’27”
Solgatistan, r. Franko Dujmić, Blank_filmski inkubator, 5’23”
Toranj, r. Silvestar Kolbas, Samostalna djelatnost Silvestar Kolbas, 11’49”
Uloga, r. Darko Bakliža, Zagreb film, 11’07”

NAMJENSKI FILM
Selektorica: Vanja Sremac

(The) Lesser Men – California Dreaming Revisited, r. Ivan Ramljak, Lesser Man Basic, 4′
Blank EDU_planovi, r. Marko Bičanić, Karlo Vorih, Blank_filmski inkubator, 2’09”
Blank EDU_scenografija, r. Marko Bičanić, Karlo Vorih, Blank_filmski inkubator, 1’59”
Buč Kesidi – Subota, r. Hani Domazet, producentica Marija Simić, 2’59”
Donkey Hot – Chuzuki, r. Lovro Buva, Dugoselangeles, 2’46”
Lermi – Mrzim (prod. Negative), r. Dominik Čović, producent Martin Müller, 3’29”
Ostani doma, ne budi glup, r. Ida Antunović, Blank_filmski inkubator, 5’39”
Obitelj Grabo – Skupa lekcija, r. Tvrtko Karačić, Nikola Galić, Sektor 51, 1’49”
Obitelj Grabo – Zidovi nemaju oči, r. Tvrtko Karačić, Nikola Galić, Sektor 51, 1’43”
Obitelj Grabo – Začarani krug, r. Tvrtko Karačić, Nikola Galić, Sektor 51, 2’19”
Vojko V – Umoran, r. Rino Barbir, producenti Sara Ivelić i Rino Barbir, 4’40”
Vojko V – Moja Lipa, r. Rino Barbir, Komakino, 3’29”

Komentari

loading...