Zvijezda ‘Sulejmana Veličanstvenog’ osuđena na zatvorsku kaznu: Evo za što ga optužuju

Halit Ergenc 2010. godine bio je u posjeti Zagrebu (Foto: Ranko Suvar / CROPIX)

Zvijezda serije “Sulejman Veličanstveni”, koja se u Hrvatskoj prikazivala od 2011. do 2014. godine, poznati turski glumac Halit Ergenç osuđen je na uvjetnu zatvorsku kaznu zbog lažnog svjedočenja u vezi s organizacijom prosvjeda u Gezi parku 2013. godine.

Kako pišu turski mediji, sud u Istanbulu osudio je Ergença na kaznu zatvora zbog “pokušaja rušenja turske vlade” i “ometanja njezinih funkcija”.

Ergenç je osuđen na 1 godinu, 10 mjeseci i 15 dana zatvora, međutim, sud je odgodio objavu presude, što znači da kazne neće biti izvršene osim ako ne počini novi prekršaj.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Halit Ergenç (@halitergencresmi)

Negirali su optužbe

Inače, postupak je pokrenut nakon što su tužitelji pozvali Ergença i glumca Rizu Kocaoğlua na novo ročište povezano s poznatom agenticom za talente Ayşe Barım, koja je od siječnja u pritvoru zbog optužbi za pokušaj rušenja turske vlasti.

Prema optužbama, navodno je Barım glumcima koje je zastupala naložila da javno podrže prosvjede u Gezi parku, a tijekom suđenja, Ergenç je tvrdio kako nije bio u kontaktu s organizatorima prosvjeda, uključujući Memeta Alaboru i Ayşe Barım.

No, istražitelji su pronašli dokaze koji ukazuju na njegovu povezanost s njima, kao i snimke koje potvrđuju njegovu prisutnost na prosvjedima.


Fatalna Hurem je na vrhuncu slave skoro tragično skončala: Evo kako danas izgleda i čime se bavi

Presuda izazvala međunarodnu osudu

Glumci su negirali optužbe tražeći tijekom saslušanja oslobađajuću presudu. Također, sama presuda izazvala je međunarodnu osudu, a organizacije poput Amnesty International pozivaju na ukidanje istih te oslobađanje svih zatvorenika povezanih s prosvjedima u Gezi parku.

Podsjećamo, prosvjedi u Gezi parku započeli su u svibnju 2013. godine kao miran otpor protiv rušenja istanbulskog parka radi izgradnje trgovačkog centra, no ubrzo su prerasli u šire protuvladine demonstracije usmjerene protiv tadašnjeg premijera Recepa Tayyipa Erdoğana.

Tisuće građana tada su izašle na ulice diljem Turske, prosvjedujući protiv autoritarnog upravljanja, ograničavanja slobode medija i policijskog nasilja. Vlasti su na prosvjede odgovorile silom, što je rezultiralo brojnim ozljedama, uhićenjima i međunarodnom osudom zbog kršenja ljudskih prava.