RTL se našao na meti poznatog HRT-ovca: Javno ih prozvao zbog jedne stvari

Zgrada RTL-a (Foto: Goran Mehkek / CROPIX)

Noćas u ponoć započela je dvodnevna izborna šutnja koja traje sve do zatvaranja birališta, odnosno, do sutra u 19 sati.

Za vrijeme trajanja izborne šutnje, prema Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, zabranjena je svaka izborna promidžba, između ostalog i objavljivanje izjava i intervjua kandidata, a ista se odnosi na medije, ali i društvene mreže.

Međutim, iako su sa izbornom šutnjom svi upoznati, nekima su se ipak potkrale greške, a na jednu takvu sad je upozorio i HRT-ov voditelj Denis Latin.

Skandal na HRT-u: Objavili emisiju koju nikako nisu smjeli jutros emitirati

Slučaj prijavili Državnom izbornom povjerenstvu

Naime, ranije danas Gong je objavio kako je Hrvatska radiotelevizija jutros prekršila zakon o izbornoj šutnji reprizirajući u jutarnjem terminu sinoćnju epizodu emisije “Otvoreno” u kojoj se govorilo upravo o ovogodišnjim izborima.

Kako su pojasnili, u emisiji koja se reprizala na HRT-u 4 se raspravljalo o finalu kampanje, izjavama Andreja Plenkovića o Ivanu Penavi, objavljivanju imena LGBT kandidata i prognozama scenarija nakon izbora zbog čega su cijeli slučaj prijavili Državnom izbornom povjerenstvu.

No, čini se kako se greška u slaganju današnjeg programa nije potkrala samo HRT-u već i RTL-u na što je upozorio upravo Denis Latin.


Nema sankcija za kršitelje

“I RTL televizija je prekršila izbornu šutnju reprizirajući sinoćnji RTL Danas s kandidatima”, poručio je dugogodišnji HRT-ovac putem svog Facebook profila.

Naime, jutros je na rasporedu u 5:15 na RTL-u bila emitirana repriza sinoćnje informativne emisije RTL Danas u kojoj se, između ostalog, govorilo o parlamentarnim izborima, ista je sadržavala posljednje poruke kandidata kao i izjave vezane za izbore koji se održavaju sutra.

Podsjećamo, premda je Zakonom o izborima zastupnika u Hrvatski sabor zabranjena svaka izborna promidžba, istim nisu propisane sankcije za kršenje izborne šutnje pa sve ostaje na prijavama kršenja te upozorenjima kršiteljima.