Dio hrvatskih svećenika mogao bi biti u problemu: Papa naložio što više ne smiju raditi

Papa Franjo (Foto: Guliver)

Papa Franjo je za vrijeme obraćanja javnosti na Trgu svetog Petra u srijedu rekao je da prenošenje evanđelja ovisi o Duhu Svetome, a ne o promociji svećenika. Papa je govorio o ulozi propovijedi u Katoličkoj Crkvi.

Naglašavajući važnost molitve, papa je rekao da bi svi kršćani trebali tražiti Boga u evanđelju jer ono „ne ovisi o nama, već o dolasku Duha Svetoga”.

Istaknuvši primjer Isusa na početku njegova javnog djelovanja, Sveti Otac je rekao da je potrebno oponašati njegov primjer i molitvu. „Propovijedati s pomazanjem Duha Svetoga znači prenositi, zajedno s idejama i naukom, život i uvjerenje naše vjere“, nastavio je Papa.

Papa Franjo (Foto: Guliver: AP/Andrew Medichini)

Zatražio da skrate propovijedi

Naglašavajući potrebu da molitva ima prednost nad “mudrim riječima”, Sveti Otac također je upozorio slušatelje na opasnost želje da promoviramo sebe umjesto Isusa Krista. Također propovjednicima je dao i praktičan savjet. “Nikada ne govorite dulje od 10 minuta kako slušatelji ne bi izgubili zanimanje za propovijed”, poručio je propovjednici.

„Propovjednici trebaju prenijeti ideju, osjećaj i poziv na djelovanje. Propovijed dulja od osam minuta počinje blijedjeti i biti teže razumljiva”, upozorio je Papa. Okupljenim vjernicima udijelio je adventski blagoslov. Pozvao je okupljene da se dobro pripreme za nadolazeću svetkovinu Bezgrešnog začeća, koja će se ove godine slaviti 9. prosinca.

Papa je također pozvao na molitvu posebno za narode Ukrajine, Palestine, Izraela i nevine ubijene u ratovima. “Rat je ljudski poraz, poraz čovječanstva. Rat ne rješava probleme. Rat je zlo”, poručio je Papa.

Pronašli smo zdravo, hranjivo i ukusno jelo koje će Hrvati obožavati: Gotovo je za par minuta