I ONI ŽELE S VAMA NA GODIŠNJI ODMOR! Ne napuštajte svoje ljubimce, provjerite gdje i kome ih možete ostaviti na ‘čuvanje’

”Nema potrebe napustiti  ih zato što uvijek postoji rješenje za sve probleme, samo se treba malo potruditi!”

Vrijeme je godišnjih odmora i u tom periodu uvijek se aktualizira problem napuštanja kućnih ljubimaca. Tatjana Zajec, dr.vet.med iz Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba “Dumovec” otkrila nam je na koji način se zbrinjavaju životinje ljeti te je li istinita ona tvrdnja kako se ljubimci najčešće ostavljaju na ulici za vrijeme godišnjih odmora.

“Iako svi povezuju ljeto i odlaske na godišnji odmor s povećanim brojem napuštenih kućnih ljubimaca, kućni se ljubimci napuštaju tijekom cijele godine i naše sklonište je zato uvijek prepuno pasa. Neka skloništa imaju povećanje broja životinja i do 50% (izvor je udruga „Prijatelji životinja“) no skloništa koja su tijekom cijele godine prepuna pasa i koja zaprimaju i 3-4 puta više zahtjeva za primanjem od mogućnosti, kao što je i naše, uvijek imaju jednako veliki problem.”, kaže doktorica Zajec.

“Danas je za sve koji idu na more dostupno jako puno opcija. Posvuda u Hrvatskoj postoje mjesta koja su prijateljski raspoložena prema kućnim ljubimcima pa se tamo mogu naći adrese i hotela, restorana, kampova, psećih plaža, kafića i svih ostalih mjesta povezanih sa životinjama.

Postoji i naš Zagrebački životinjski kutak na (zivotinjskikutak.hr) ili SUZA (www.suza.hr) i to su mjesta za informacije o svemu što zanima građane o tome gdje ostaviti psa, ako ne može s vama na godišnji odmor, koji su hoteli dobri, tko čuva i privatno kućne ljubimce i slično.”, kaže naša sugovornica.

Ekstremne vrućine opasne su za pse jednako kao za ljude

Vrućine podnose kao i ljudi. Traže svoje mjesto  hladu, bježe od sunca i traže rashlađenje. Neki lakše, a neki teže. Neki se vole kupati, a sad smo napravili akciju doniranja bazenčića za kupanje pa ih imamo dosta, ali neki se ipak ne vole kupati. U svakom slučaju kad je ovako vruće psi se šetaju ranije prije podne, jer uvijek postoji opasnost od sunčanice i toplinskog udara, a to je jednako opasno stanje i ljudima i životinjama.

Myro
Dumovec – Myro u bazenčiću

Korisni savjeti savjeti za vlasnike: šetnje ranije ujutro i kasnije poslije podne, šetati ih po travi da su im šape čim manje na asfaltu, ako imate mogućnost kupiti im mali bazen i staviti vodu da se mogu ohladiti i ako primijetite da psu nije dobro (slabost, nesvjestica, povraćanje, gubitak svijesti i sl.) odmah ga odvedite kod najbližeg veterinara.

“Po vrućinama je teško i ljudima i životinjama, ali mi ljudi ipak znamo da radimo s njima i po hladnoći i vrućini i najvažnije je da se prilagodimo njima i dok treniramo, šetamo ili ih vozimo. U skloništu je uvijek oko 160-170 pasa i na čuvanju kod nalaznika ili volontera kojih je oko 30 u ovom trenutku.

Kako građani mogu pomoći napuštenim životinjama?

            – volontiranjem

            – doniranjem (bazeni za vodu, ogrlice i lajne za šetanje i sl.)

            – mogu si uzeti za zadatak da jednom psu ili mački iz skloništa pronađu dom

            – tako što će stavljati objave na socijalne mreže, forume, medije i tako pridonijeti ne samo da jedan čim prije pronađe svoju obitelj već i da drugi umjesto njega nađe mjesto u skloništu umjesto na cesti

 “Volite svoje kućne ljubimce kao što i oni vole vas! Nema potrebe napustiti  ih zato što uvijek postoji rješenje za sve probleme, samo se treba malo potruditi!”, poručila je je Tatjana Zajec.


Komentari