Novo otkriće moglo bi zatresti svijet: ‘Velika promjena događa se brže od kuhanja čaja’

Iskapanje plina ilustracija (Foto: Pixababy)

Ministarstvo energetike SAD-a (DOE) i znanstvenici iz nekoliko suradničkih institucija, uključujući Brookhaven National Laboratory, razvili su katalizator (tvar koja ubrzava reakcije) koji može pretvoriti metan u metanol u jednom koraku, i to na temperaturi nižoj od one potrebne za kuhanje čaja, prenosi Oilprice.com.

“Ovo otkriće predstavlja veliki napredak u odnosu na tradicionalne, složenije metode koje obično zahtijevaju tri odvojene reakcije na znatno višim temperaturama. Na industrijskoj razini, ovaj jednostavni sustav mogao bi biti ključ za iskorištavanje “zatočenih” zaliha prirodnog plina u izoliranim ruralnim područjima, daleko od kemijskih rafinerija i druge skupe infrastrukture”, kaže Sanjaya Senanayake, kemičar iz Brookhavena.

Primjena ovog otkrića uklonila bi potrebu za transportom zapaljivog ukapljenog prirodnog plina pod visokim pritiskom. Metan, glavni sastojak prirodnog plina i snažan staklenički plin, može se ovim postupkom pretvoriti u metanol, koji se koristi kao alternativno biogorivo za motore s unutarnjim izgaranjem.

Plinovod (Foto: Matija Djanjesic / CROPIX)

‘To je bila ključna komponenta’

Brookhaven Science Associates, koja upravlja laboratorijem Brookhaven u ime DOE-a, i Sveučilište u Udinama podnijeli su zahtjev za patent na ovu tehnologiju te istražuju mogućnosti suradnje s poduzetnicima za plasman ove tehnologije na tržište. Otkriće se temelji na rezultatima prethodnih studija, a novi “recept” katalizatora sadrži dodatni sastojak: tanki sloj “međupovršinskog” ugljika između metala i oksida.

“Ugljik se često zanemaruje kao katalizator. No u ovoj studiji proveli smo niz eksperimenata i teorijskog rada koji su pokazali da tanki sloj ugljika između paladija i cerij-oksida doista potiče kemijsku reakciju. To je bila ključna komponenta koja je pomogla aktivnom metalu, paladiju, da pretvori metan u metanol,” rekao je Juan Jimenez, kemijski inženjer i vodeći autor rada objavljenog u časopisu Journal of the American Chemical Society.

Metanol (CH3OH) se smatra alternativnim gorivom prema Zakonu o energetskoj politici iz 1992. godine. Svojim kemijskim i fizičkim svojstvima sličan je etanolu. U 1990-ima metanol se koristio kao alternativno gorivo za određena vozila, a trenutna istraživanja uglavnom se fokusiraju na njegovu potencijalnu primjenu kao održivog goriva za pomorstvo.


Ekstremi su postali učestalost, znanstvenica poručuje: ‘Najveći problem je upravo u ovome’

Čovječanstvo bi ovime moglo smanjiti emisije metana

Iako je prerano za određivanje ekonomske isplativosti ove tehnologije, ona bi mogla pomoći čovječanstvu da smanji emisije metana. Istraživanje koje je nedavno provela neprofitna organizacija Environmental Defense Fund pokazalo je da sektor nafte i plina u SAD-u proizvodi osam puta više metana nego što su mnogi operateri obećali postići do 2030. godine kako bi ispunili svoje klimatske ciljeve. Podaci pokazuju da se oko 1,6% ukupne proizvodnje plina ispušta u atmosferu kao metan.

Koncentracije metana u atmosferi znatno su porasle tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, od 1.700 dijelova na milijardu (ppb) 1990. godine do 1.930 ppb danas. Iako je metan u atmosferi prisutan u manjim količinama od CO2, puno je moćniji u zagrijavanju Zemlje, čak 80 puta moćniji u razdoblju od 20 godina i 28 puta moćniji na vremenskoj skali od 100 godina. Sektor fosilnih goriva značajan je izvor metana u atmosferi, s emisijama koje dolaze od ispuštanja, curenja i spaljivanja u naftnom i plinskom sektoru.



Komentari