Na PMF-u predstavljena inovativna metoda liječenja tumora: ‘Virusima protiv raka’

10. Simpozij studenata bioloških usmjerenja (Foto: SiSB)

Proteklog vikenda, 7. i 8. lipnja 2025., na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je jubilarni 10. Simpozij studenata bioloških usmjerenja – SiSB. Ovaj dvodnevni znanstveni događaj, koji iz godine u godinu organiziraju studenti okupljeni u Udrugu studenata biologije – BIUS, prerastao je iz lokalne studentske inicijative u prepoznatljiv međunarodni simpozij koji okuplja mlade biologe iz cijele Europe.

SiSB je osmišljen kao platforma koja studentima biologije omogućuje predstavljanje vlastitih istraživanja, uključujući diplomske i znanstvene radove te radove nagrađene priznanjima poput Rektorove nagrade. Istovremeno, Simpozij omogućuje povezivanje s kolegama i profesorima iz srodnih područja, čime se potiče razmjena znanja i iskustava, razvoj profesionalne mreže te stjecanje vještina javnog znanstvenog izlaganja.

Tijekom svojih deset izdanja, Simpozij je ugostio brojne sudionike i predavače iz različitih europskih zemalja, uključujući Sloveniju, Austriju, Španjolsku, Portugal, Poljsku, Ukrajinu, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. Iako je prvi SiSB održan 2015. godine na hrvatskome jeziku, s obzirom na sve veći interes stranih studenata, od 2023. godine Simpozij se u cijelosti održava na engleskom jeziku, čime je dodatno osnažen njegov međunarodni karakter i omogućeno šire sudjelovanje.

10. Simpozij studenata bioloških usmjerenja (Foto: SiSB)

Potreba očuvanja endemičnih vrsta

Ovogodišnje izdanje okupilo je gotovo 200 sudionika, uključujući studente-izlagače, volontere, članove znanstvenog odbora, gostujuće predavače i brojne pasivne sudionike. Program je bio bogat i raznolik te je uključivao studentska usmena i posterska izlaganja, dvije panel-rasprave, niz stručnih predavanja te radionice koje su uvedene posljednjih godina i izazvale iznimno pozitivan odaziv.

Simpozij je otvorila dr. sc. Beata Halassy s plenarnim predavanjem pod nazivom „Virusima protiv raka“, u kojem je predstavila onkolitičku viroterapiju – inovativnu metodu liječenja raka koja koristi viruse za selektivno uništavanje tumorskih stanica i poticanje imunološkog odgovora. Slijedilo je plenarno predavanje izv. prof. dr. sc. Zorana Marčića s Biološkog odsjeka PMF-a, koji je govorio o ugroženosti hrvatske slatkovodne ihtiofaune i potrebi očuvanja visoko endemičnih vrsta. Austrijski ekolog i evolucijski biolog Maximilian Wagner predstavio je rezultate terenskih istraživanja šljunčanih plaža diljem Hrvatske, tijekom kojih su otkrivene gotovo nepoznate vrste riba.

Posebnu pažnju privukla su i stručna predavanja dr. sc. Martine Pöltl o skrivenoj raznolikosti mahovina roda Riccia, dr. sc. Pavela Ankona o utjecaju toplinskih anomalija na jadranske koralje, dr. sc. Brune Gašperova o poveznici između evolucije i strojnog učenja te dr. sc. Maje Ilić o važnosti esencijalnih masnih kiselina u kopnenim i vodenim ekosustavima. Radionice, koje su proteklih godina postale nezaobilazan dio programa, i ove su godine održane zahvaljujući velikom interesu sudionika, a među ovogodišnjim temama našle su se izrada prirodne kozmetike, osmišljavanje vlastitog istraživačkog projekta te prepoznavanje vrsta šišmiša prema njihovom glasanju.

Ljude u okolici Zagreba podsjetili na važno pravilo: Dužni su to napraviti jednom godišnje

Pripreme za 2026. već su započele

Organizaciju ovogodišnjeg izdanja predvodila je Izabela Sabolić, predsjednica organizacijskog odbora, uz podršku timova zaduženih za marketing, administraciju, planiranje te sponzorstva i donacije. Kvalitetu i znanstvenu razinu programa nadgledao je znanstveni odbor sastavljen od profesora i znanstvenika Biološkog odsjeka PMF-a koji su recenzirali sve prijavljene radove i pazili na visoke znanstvene standarde Simpozija.


Osim službenog znanstvenog programa, sudionici su imali priliku sudjelovati i u neformalnim događanjima poput pub kviza i završnog afterpartyja, koji su dodatno potaknuli međusobno povezivanje i druženje. Uz pozitivnu atmosferu, visok znanstveni nivo i odličnu organizaciju, SiSB 2025 još je jednom pokazao da znanstveni rad može biti dinamičan, inspirativan i otvoren za sve.

Pripreme za SiSB 2026 već su započele, a entuzijazam mladih biologa okupljenih oko BIUS-a jamči da će i sljedeće izdanje biti jednako uspješno te nastaviti graditi tradiciju izvrsnosti, suradnje i znanstvene znatiželje.