Udruga ‘Lipa’ uputila priopćenje: ‘Prikupljanje podataka koji su već u posjedu javnih tijela nije zakonito!’

Photo: Davor Visnjic/PIXSELL

 “Lipa” svojim priopćenjem zahtijeva od Vlade da obavijeste javnost što im je činiti.

Udruga poreznih obveznika “Lipa” svojom je peticijom koju je potpisalo 144.082, primorala premijera Andreja Plankovića da odgodi primjenu poreza na nekretnine.

Međutim, građanima na adrese još uvijek pristižu obrasci za porez na nekretnine, a Lipa svojim priopćenjem zahtijeva od Vlade da obavijeste javnost što im je činiti, odnosno da jasno kažu trebaju li se ili ne trebaju popunjavati zaprimljeni obrasci.

U priopćenju također ističu kako je prikupljanje podataka koji su već u posjedu javnih tijela u koliziji sa zakonom, i to sa odredbama najmanje tri zakona.

Priopćenje Udruge “Lipa” prenosimo u cijelosti:

Udruga poreznih obveznika Lipa zahtijeva od Vlade RH da, slijedom najave Predsjednika vlade RH o odgodi primjene poreza na nekretnine, građane na jasan i nedvosmislen način obavijesti trebaju li ili ne popunjavati obrasce/upitnike za porez na nekretnine koje ovih dana dobivaju, ili su dobili, na kućne adrese od strane jedinica lokalne samouprave (gradova i općina).

Brojni zbunjeni i zabrinuti građani i potpisnici peticije Udruge Lipa protiv uvođenja poreza na nekretnine javili su se udruzi, jer nije u potpunosti jasno što se od njih očekuje – postoji li i dalje obaveza da popunjavaju rečene upitnike ili ne, obzirom na uputu Ministarstva financija od 11. kolovoza. 

Također, udruga Lipa upozorava da je prikupljanje podataka koji su već u posjedu javnih tijela u koliziji sa zakonom, i to sa odredbama najmanje tri zakona.

Naime, sukladno članku 82. Zakona o sustavu državne uprave, javna uprava ne smije u postupcima zahtijevati uvjerenja o činjenicama (podatke) o kojima vode službene očevidnike, već se takva uvjerenja trebaju pribavljati po službenoj dužnosti.
Takva odredba je sukladna članku 47. Zakona o općem upravnom postupku (ZUP) kojim je propisano kako će službenici po službenoj dužnosti pribavljati podatke o činjenicama o kojima službenu evidenciju vodi javnopravno tijelo kod kojeg se vodi postupak, odnosno drugo javnopravno tijelo.

Obzirom da bi se državne baze podataka konačno mogle i digitalizirati, relevantan je i Zakon o državnoj informacijskoj infrastrukturi, koji u članku 10. ukazuje kako su tijela javne uprave dužna pribaviti i preuzeti podatke iz javnih registara po službenoj dužnosti, bez traženja istih od stranaka (građana), odnosno poslovnih subjekata.

Upitnici koje su građani ovih dana dobivali od jedinica lokalne samouprave sadrže pitanja o činjenicama (podacima), o kojima se vode službeni očevidnici, pa stoga Lipa takvo postupanje smatra suprotno zakonu“, stoji u priopćenju.


Komentari